close
تبلیغات در اینترنت

تحقیق

تبلیغات

Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

آرشیو

مقاله و انشا درباره روز جوان مهارت های نوشتاری نهم

انشا روز جوان

دوره جوانی، از دوران خاص و باشکوه زندگی است که دارای خلقیات متفاوتی همچون کم تجربگی، ناهشیاری و خودشیفتگی با خصلت هایی همچون حق طلبی، عاطفه مندی و خوداتکایی را به خود نسبت می دهد که اگر از موقعیت ها و شکوفایی این فرصتهای طلایی غفلت شود، بحران و بروز تبعات تلخ آن در آینده، پر دامنه و چشمگیرتر خواهد شد.

در دوره جوانی زمینه و امکان پذیرفتن مسئولیتهای بزرگ و همچنین دارای جایگاه ویژه در هر جامعه را دارد چرا که ویژگیهای خاصی همچون توان بدنی زیاد، فعالیت و جنب جوش، مقطع سنی مناسب را دارا می باشد. دوره جوانی بهترین و با نشاط ترین دوره ای زندگی است فرصت جوانی فرصتی استثنائی و زمینه ای مناسب برای برداشتن گامهای بلند و حرکت به سوی کمال مطلوب است، ائمه(ع) در سخنان گهربار خود بر اهمیت و لزوم بهره برداری کامل از این دوره طلایی تأکید بسیار نموده اند. به عنوان مثال امام علی (ع) فرموده است: شیئانِ لایعرفُ فَضلَهما الاّ مَن فقدهُما: الشبابُ و العافیهُ؛ دو چیز است که ارزش و قیمت آنها را نمی داند، مگر کسی که آنها را از دست داده باشد، یکی جوانی و دیگری تندرستی. در روایتی دیگر از ایشان چنین آمده است: انّ اللهَ یُحبُ الشابَ الذی یُفنی شبابَهُ فی طاعهِ اللهِ؛ خداوند دوستدار جوانی است که جوانی اش را به اطاعت خداوند می گذراند. همچنین ایشان می فرماید: بهترین جوانان شما کسی است که شبیه پیران رفتار نمایند و بدترین پیران شما کسی است که شبیه جوانان رفتار نماید. 

امام صادق(ع) می فرمایند: لَستُ اُحبُ أن أری الشابَ مِنکُم الاّ نمادیاً فی حالینِ: إما عالماً أَو مُتَعَلماً؛ دوست ندارم جوانی از شما(شیعیان) را جز بر دو گونه ببینم: دانشمند یا دانشجو. 

از این رو احادیث فراوانی از معصومین (ع) وارد شده که مضمون همه ی آنها این است: دوران جوانی را قدر بدانید و از آن به بهترین و کامل ترین صورت استفاده کنید.

برای پیدا کردن دیدگاههای ائمه اطهار (ع) در روایات واژه هايی همچون«الشباب، الشاب، الشبان و الفتاء» واژه های کلیدی هستند که با رجوع به آنها در روایات گوناگون می توان مسائل مربوط به جوان را بدست آورد. علاوه بر معنای لغوی این واژه ها، از لابلای آراء لغویین معتبر محدوده سن جوانی را هم مشخص می نماید.

در اینجابه اقوال بعضی از لغویین معروف در این زمینه اشاره می کنیم به عنوان مثال:

1. زبیدی در تاج العروس «الشباب» را به معنای جوانی و نورس بودن می داند و از محمد بن حبیب نقل می کند که زمان بلوغیت از تولد تا 17 سالگی و شبابیت از 17 تا 51 سالگی است و از 51 سالگی تا مرگ سن پیری است و دو قول دیگر را نیز نقل می کند که یکی جوانی را از بلوغ تا30 سالگی و دیگری از 16 تا32 سالگی و بعد از آن را سن کهولت ذکر می کند.  

2. ابن منظور در«لسان العرب» ضمن ارائه معنای فوق به حدیثی از «شریح» استشهاد می کند که معلوم می شود جوانی در مقابل صباوت و کودکی است و بعد از بلوغ آغاز می گردد.  

3. طریحی در مجمع البحرین دوره جوانی را قبل از دوره کهولت می داند و نقل می کند که در حدیث، به انسان سی ساله، جوان «الشباب» اطلاق شده است.  

4. فیومی نیز در «مصباح المنیر» جوانی را قبل از سن کهولت به حساب آورده است.  

5. سعید الخوری در «اقرب الموارد» سن جوانی را از بلوغ تا سی سالگی ذکر کرده است.  

اما درباره محدوده دوره سنی جوانان در بین روانشناسان و در بین دستگاههای مسئول در کشورهای مختلف، دیدگاههای متفاوتی وجود دارد. برخی از روانشناسان سن 17 یا 18 تا سی را سن جوانی می دانند.

شورای عالی جوانان در کشور ما سن 15 تا 29 را رسماً سن جوانی تعیین کرده است. اما در کشورهای دیگر این دامنه متفاوت است به عنوان نمونه؛ در آفریقای جنوبی 14 تا 35 سال، در استرالیا 15 تا 25 سال، در چین 14 تا 28سال و در مالزی 15 تا 40 سال این دامنه را تشکیل می دهد.

برای تعیین دامنه سن جوانی رویکردهای متفاوتی وجود دارد. بر اساس رویکرد مذهبی، جوان کسی است که دوران خردسالی را گذرانده و با بلوغ جسمانی از برخی حقوق فطری و شرعی همانند حق تسلط بر اموال، ازدواج، طلاق، خرید و فروش ... برخوردار شده است که در دوران کودکی امکان تحقق آن وجود نداشته است.

در رویکرد زیست شناختی و به تبع آن علوم زیستی و پزشکی با معیارهایی نظیر وضعیت جسمانی، قدرت بدنی، سیستم عصب شناختی و ساختار مغز، عملکرد غدد درون ریز و ... وضعیت کودکی تا کهولت تعیین می گردد.

در رویکرد جامعه شناسی، جوانی یک فرایند و سازه اجتماعی است که با وقایع هنجاری همانند ازدواج، فرزندآوری، اشتغال و ... تعریف می شود.

در رویکرد حقوقی- مدنی اشخاص یا نابالغ یا صغیرند و یا مرحله بلوغ اجتماعی را پشت سر گذاشته و به سن قانونی 18 رسیده اند. در این رویکرد، جوان به نام «جوان بزرگسال» خوانده می شود.

رویکردهای دیگری نیز همانند روانشناختی، جمعیت شناختی و رویکرد تلفیقی وجود دارد که متناسب با شاخص های خود، جوانی و ویژگی های آن را تعریف می کنند.

اهمیت دوره جوانی

اگر در گردونه خلقت، انسان به عنوان، احسن مخلوقات و جانشین خدا معرفی شده و همه اسماء به او تعلیم گردیده و کرامتی ذاتی یافته و نعمتهای زمین همه برای او آفریده شده است؛ باید دانست که این مراتب در سایه تربیت صحیح و سلامت فطری خداجوی اوست وگرنه به پست ترین رتبه ها سقوط خواهد کرد.

این انسان در طول دوران زندگی دنیایی، فرصت کِشتن را برای درو کردن در روز قیامت در اختیار دارد، اما بعضی از مقاطع عمر او جنبه پایداری و تمهید مقدمات را برای دوره ای بعد داشته که بدون گذر موفقیت آمیز از آنها و کِشت مناسب مقدور نخواهد بود. یک دوره، مقطع کودکی است که باید سعی کرد کودک با کمترین مشکلات وارد دوران نوجوانی شود. دوران نوجوانی و جوانی به دلیل ویژگی های زیستی، عاطفی، روحی و روانی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و نقش تعیین کننده ای در زندگی فرد و جامعه دارد. در واقع کِشت اصلی در این دوران یعنی در دوره ای جوانی صورت می گیرد، به بیان دیگر هر آنچه برای ذخیره ای اخروی لازم است، مهم ترین زمان انجام آن در این دوران است.

اهمیت دوره ای جوانی و جایگاه ویژه ای جوانان ضرورت تربیت آنان را دو چندان کرده است. در این راه بهره گرفتن از شیوه های تربیتی و بیان مطمئن و معصوم، خود ضرورت دیگری است. تکیه بر دیدگاهها و سیره انسانهای معصوم در تربیت تردید را از سر راه بر می دارد و انسان را در مسیر پر پیچ و خم تربیت سلامت به مقصد می رساند. که با مطالعه در اعمال و سیره این بزرگواران می توان این نقش مهم را که بیشتر بر دوش والدین گذاشته شده است به نحو احسن انجام داد.

برای مشاهده ادامه این مطلب کلیک کنید

موضوع: تحقیق,

نویسنده:

تاریخ: یکشنبه 17 ارديبهشت 1396 ساعت: 13:54

نظرات()

تعداد بازديد : 257

به این پست رای دهید:

ليست صفحات

تعداد صفحات : 71

آمار

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب : 503
کل نظرات : 6
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین : 6
تعداد اعضا : 3
آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید امروز : 939
بازدید دیروز : 1,395
ورودی امروز گوگل : 192
ورودی گوگل دیروز : 253
آي پي امروز : 234
آي پي ديروز : 297
بازدید هفته : 5,703
بازدید ماه : 21,002
بازدید سال : 28,002
بازدید کلی : 201,054
اطلاعات شما اطلاعات شما
آی پی : 54.198.170.159
مرورگر :
سیستم عامل :
امروز : جمعه 29 تیر 1397

ورود کاربران

نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟

عضويت سريع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد