close
تبلیغات در اینترنت

برش و دوخت لباس بلوچی مردانه

تبلیغات

Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

آرشیو

برش و دوخت لباس بلوچی مردانه


تهيه و دوخت لباس در طول تاريخ و در بين اقوام و ملل مختلف، اهميت ويژه اي داشته است زيرا پوشاك همچون پرچم نماد فرهنگي يك كشور محسوب مي شود .

سرزمين پهناور ايران، مسكن و مأواي اقوام مختلف است، يكي از وجوه تمايز اين اقوام از يكديگر نوع لباس ايشان است . هر چند لباس مرد بلوچ را همچون مرد سيستاني پيراهن، شلوار، جليقه و كلاه تشكيل مي دهد اما هر يك از اين البسه ويژگي هايي دارند كه آنها را از هم متمايز مي كند و به آن هويتي ويژه مي بخشد. لباس زنان نيز همين گونه است. در اين مقاله سعي شده پوشاك زنان و مردان سيستان و بلوچستان، به طور مجزا، معرفي شوند.

كليدواژه ها: پوشاك، زنان، مردان، سيستان، بلوچستان


مقدمه

بررسي نوع پوشاك مردم هر قومي، مؤلفه هاي گوناگوني را به ذهن متبادر مي كند كه از جمله اين مؤلفه ها، وضعيت جغرافيايي هر منطقه است كه تأثير آن را در جنس و نيز در ظاهر لباس مي توان مشاهده كرد . يكي از كاركردهاي لباس، مصون داشتن فرد در برابر عوامل طبيعي و آب و هوايي است، مانند يك ي از تن پوش هاي مردان بلوچ كه كبا نام دارد و جنس آن از پشم است و در زمستان مورد استفاده قرار مي گيرد.

بازتاب پايگاه اجتماعي و وضعيت اقتصادي افراد نيز در نوع پوشاك آنها مؤثر است يكي از تن پوش هاي مردان سيستاني است كه مزّين به يراق دوزي « قبا » به عنوان مثال است و مخصوص مردان بسيار مرفه سيستان است.

از ديگر مؤلفه هاي مؤثر در نوع پوشاك؛ دين، باورها، عقايد و آداب و رسوم هر قوم است. به عنوان مثال مي توان از تنبون 2 دامن پرچين سيستاني نا م برد كه در هنگام مسافرت، بانوان، براي حفظ حجاب شلوار ساده اي زير آن مي پوشيدند.

از شاخصه هاي بارز پوشاك سيستان و بلوچستان، تبلور هنرهاي دستي به ويژه سوزن دوزي، يراق دوزي و سياه دوزي است كه زيبايي لباس را مضاعف مي كند . اين مقاله به بررسي پوشاك مردمان سرزمين سيستان وبلوچستان مي پردازد، سرزميني با قدمتي به درازاي تاريخ.

پوشاك بانوان سيستان

پيراهن تاجيك : قد اين پيراهن يك وجب بالاي زانو است و داراي يك برش راسته است كه در دو طرف پهلو ها چاكي تا بلندي باسن بزرگ دارد . جلو اين لباس تا زير سينه باز است و سجافي مزين به گلدوزي با نخ سياه (سياه دوزي) دارد . سرشانه وآستين بدون درز روي دو لابسته برش مي خورد و آستين از سه برش تشكيل شده است.

1) راسته آستين 2) برش مثلثی که از کارور تا ½ آستین قرار میگیرد. 3) مرغک که برای راحتی پوشنده به آن دوخت مي شود. چاك بلند اين پيراهن به علت پوشيدن دامن پرچيني هست كه در زير اين لباس پوشيده مي شد. براي دست دوزي از نخ سياه استفاده مي شد كه در اصطلاح محلي اين رودوزي را سيه دوزي مي نامند. سياه دوزي در انواع نامهاي محلي تخم خربزه/ دندون بره/ پا مرغك/ زنجيره/ تور/ پنجولك دوخته مي شد.


تُنبون: دامن پرچين كه در منطقه به تنبون شگاد معروف است . زنان سيستاني دامني را به جاي شلوار در زير پيراهن تاجيك مي پوشيدند كه عرض دامن به ده متر مي رسيد.

كمر آن ليفه اي بود و به وسيله بندهاي بومي كه توسط بانوان خود منطق ه بافته مي شد بر كمر استوار مي گرديد. بعضي از بانوان تا سه عدد دامن پرچين روي هم مي پوشيدند كه لبه اين دامن هم به وسيله نخ سياه دوزي مي شد.


پيراهن پاچين : بانوان سيستاني از پيراهني استفاده مي كردند كه داراي بالاتنه كوتاه و دامني با چين هاي ريز بود. اين پيراهن يقه گود، بالا تنه كوتاه (از ج لو تا ناحيه اتصال دامن باز است ) آستين ساده و شميزيه و مچ دار دارد . قد دامن چين دار اين لباس تا زانو مي باشد.


شلوار: پيراهن پاچين زنان سيستاني با شلواري كه در منطقه كوتَنَه نام دارد پوشيده مي شد. اين شلوار از دو ساق مخروطي و ميان ساق كم چين تشكيل مي شد و كمر ليفه اي در لبه شلوار سجاف مي خورد و روي آن با دست يا چرخ تزيين مي شد.


پيراهن دو گريبانه: قد اين پيراهن تا زير زانو است و در يقه پشت و جلو آن چاك مي خورد و به همين علت به آن دو گريبانه مي گويند . مدل پيراهن مورد نظر شبيه پيراهن تاجيك مي باشد با اين فرق كه قد آن بلندتر و بدون چاك و برش زير آستين چين مي خورد، اين پيراهن با شلوار پوشيده مي شود.


جليقه: از پارچه ساد ه و تيره رنگ دوخته مي شود، يقه آن هفت است كه تا كمرگاه مي رسد و روي آن با نوار قيطان نقش بندي مي شود.


كت: كت محلي كوتاه كه آستين هاي آن بلند و راس ته و يقه آن گرد است و از رنگ هاي شاد براي اين پوشش استفاده م ي شود، روي آن با نوار تزيين مي شد و در هنگام سرما از كت هاي چرمه دار و قزن لاله دار استفاده مي كرد ند.


لچك يا دستمال سر : آن را تا زده و در جلو سر گره مي زنند و دو طرف لچك را لاي دستمال مي زنند و مو ها به شكل چتر از زير دستمال نمايان مي شود.


سرپوش يا چار قد : پارچه چهارگوش رنگي يا سفيد كه آن را بر روي لچك مي پوشيدند.


روبند: بعضي از بانوان براي پوشاندن صورت خود از روبند استفاده مي كردند كه اين روبند از پارچه هاي كتاني سفيد تهيه مي شد و در محل چشم ها ب ه طور سنتي توردوزي مي گرديد و به وسيله بند به پشت سر بسته مي شد و قد آن تا زير سينه مي رسيد.


كلاه: بعضي از بانوان سيستاني از كلاهكي به شكل عرق چين استفاده مي كردند كه روي آن نقش بندي شده است.


چادر: طرح آن چهارگوش و جنس آن از پنبه است و توسط بوميان منطقه با فته مي شود. اين پارچه چهارخانه مستطيل شكل را از وسط بر روي سر مي اندازند و قد آن تا كناره هاي زان و ها و پايين تر مي رسد. نوع نامرغوب آن جاوند ناميده مي شد و نوع ديگر كه مختص اعيان و اشراف بود از چهارخانه هاي ريز با نخ ابريشم بافته مي شد.


كفش: مدل تخت چوبي كه رويه چرمي داشت و افراد معمولي استفاده مي كردند .

اُرسي هاي سركج يا نوك برگشته مخصوص بانوان ثروتمند بود.

پوشاك مردان سيستان


پيراهن چل تريز : پيراهن گشاد و پرچيني كه قد آن تا ميان ساق پا مي رسد ، آستين آن از دو تكه و يك مرغك تشكيل مي شود و مچ دار است و بر اي گشادي دامن آن از تركهاي راسته و گود استفاده مي كنند. براي دوخت اين لباس 8 تا 10 متر پارچه نياز است و اغلب به رنگ سفيد مي باشد. اين پيراهن از 40 تكه تشكيل م ي شود، دور سجاف و سرمچ آن را با نخ سياه، سياه دوزي مي كنند و روي آن كمربند شانه كش مي بندند.


پيراهن بر چاك: پيراهني بلند و گشاد تا پايين زانو كه در قسمت پايين دامن گشاد تر است با آستين بلند و گشاد و بدون سردست كه دو طرف دامن، پيراهن چاكدار است و به آن برچاك مي گويند. يقه گرد دارد كه چاك گريبان آن بر روي شانه چپ به وسيله دكمه بسته ميشود.


شلوار: شلوار پر چيني كه ليفه اي برگردان دارد، از دو ساق و يك ميان ساق فراخ تشكيل شده است، شلوار به وسيله بند هاي بومي كه توسط خود مردم منطقه بافته مي شود بر روي بدن استوار مي گردد. براي دوخت آن 6 تا 8 متر پارچه نياز است.


پيراهن معمول : اين پيراهن از گذشته تا كنون دستخوش تغيير و تحول گشته و از گشادي شلوار آن كاسته شده است . پيراهن مردان سيستاني در گذشته راسته و گشاد و جادار دوخته مي شد، در جلو فاقد سجاف و از سرشانه شكافي مورب تا زير سينه داشت كه به وسيله دكمه اي روي شانه بسته مي شد، روي آن با ابريشم سفيد خامه دوزي

مي شد، آس تين گشاد و پر چين و مچ دار داشت و قد آن تا زير زانو مي رسيد . جيب چهارگوش در پهلوها داشت . به مرور زمان از گشادي آستين آن كاسته شد و به شكل راسته با مچ درآمد . در جلو سجاف با يقه يا بدون يقه و قد آن تا زانو در دو طرف پهلو داراي چاك و جيب چهارگوش مي باشد.جليقه يا باسكَت : نيم تنه اي كه در اصطلاح محلي به آن باسكت مي گويند . سابقاً جليقه را از نمد و گاه ابريشم تهيه مي كردند، مردم سيستان به پوشيدن باسكت علاقمند هستند. در گذشته جليقه جلو بسته متداول بود كه از سمت سر شانه جلو بسته توسط كمربند يا تسمه باز و بسته مي شد و در حال حاضر جلو باز يق ه هفت گلابي و داراي دو جيب مغزي دار در بالا و پايين است. رنگ آن اغلب مشكي بود.


كت: تن پوشي كه بر روي پيراهن به تن مي كنند و در حال حاضر هم در تمامي مناطق شهري و روستايي رواج دارد . كت هاي سيستاني در گذشته انواعي داشت كه در زير به آنها اشاره مي شود:


جوقه: نوعي كت كه به علت دوام و هزينه بسيار بالا آن را تا چند نسل به تن مي كردند. اين كت امروزه مشابه ژاكت هايي است كه مردان مورد استفاده قرار م ي دهند و از پشم رنگ نخورده بافته مي شد.


ستوه: كتي شبيه كت هاي نظامي با رنگ كرم شتري و پشمي بود ، يقه انگليسي داشت كه افراد مرفه بر روي اين كت كمربندي از تار طلا مي بستند كه به كمر تار طلا شهرت داشت و از كمر آن خنجري آويزان مي كردند يا از كمربند شونه كش كه به شكل مايل است بر روي كت مي بستند. مردان سيستان از ستر ه پشمي كه از پشم شتر

بافته مي شد، در هنگام سرما استفاده مي كردند.


قبا: تن پوش مردانه بلندي كه در زمستان م ي پوشيدند؛ يقه آن گرد و بدون بر گردان بود و معمولاً لبه بلندي داشت و با سنجاق تزييني باز و بسته م ي شد و جلو سينه و سرآستين را براي زيبايي بيشتر يراق دوزي مي كردند. قسمت جلو باز بود و با دكمه باز و بسته مي شد، آستين هاي ساده و گشادي داشت و در طرفين آن در پهلو ها جيبي تعبيه

شده بود، معمولاً دو چاك در پهلوها و يك چاك در وسط پشت قبا گذاشته مي شد و رنگ آن معمولاً بور و سياه بود و قد قبا تا زانو مي رسيد. اين لباس مخصوص افراد بسيار مرفه سيستان بود.


كلاه: در سيستان از همان دوران كودكي كلاه بر سر مي گذاشتند و آن را در زمستان و تابستان مورد استفاده قرار مي دادند. به طور كلي مردان هرگز سر برهنه ظاهر نمي شدند و كلاهي از پشم يا كورك بر سر مي نهادند كلاهي كه مردان در خانه به هنگام استراحت مي پوشيدند عرقچين نام داشت كه از جنس پارچه نخي بود و كناره هاي آن با نخ ابريشمي دست دوزي مي شد. مردان سيستان از چند نوع كلاه استفاده مي كردند:


كلاه پشمي : اين كلاه را در صحرا بر سر مي كنند و جنس آن از پشم گوسفند است.


كلاه قوس : اين كلاه را مردان مسن در جشن ها و مراسم در زي ر لنگ بر سر مي كردند.


كلاه سيمي : اين كلاه از افغانستان وارد شده است و از نخ هاي طلايي و نقره اي بافته مي شود.


كلاه پوستي : از اسم آن پيدا است كه پوستي بوده و از كشور پاكستان وارد مي شود. افراد مرفه مخصوصاً دامادها آن را بر سر مي گذارند.


كلاه نمدي : اين كلاه ميان چوپانها متداول است، جنس آن از نمد و مخصوص مناطق سردسير است.


لنگته: مردان سيستان براي پوشش سر خود از سربندي به نام لنگته استفاده مي كنند. اين سربند مشابه عمامه است اما به شكل عمامه روحانيون آن را به سر نمي پيچند بلكه يك سر آن را لاي سربند و سر ديگر آن را رها مي كنند.طول آن از 10 تا 11/5 متر است و عرض آن 1/5 متر است. جنس آن از ململ يا پارچه هاي نازك خارجي است. سربند آنها بيشتر سفيد يا خاكستري است، سادات مشكي بر سر مي كنند. سيستاني ها از رنگ قرمز استفاده نمي كنند.


عرق چين: كلاه دست بافي است كه معمولاً سفيد بوده و آنرا زير لنگته بر سر مي كنند.

/ لنگ: پارچه اي است به طول 3 متر و عرض حدود 1/5 متر كه دور گردن و شانه آويخته مي شود. آن را از پارچ ه هاي نخي ساده و گلدار تهيه مي كنند . جوانان بيشتر از لنگ هاي الوان استفاده مي كنند، در جشن ها و مراس م عروسي لنگ سفيد كاربرد بيشتري دارد. از لنگ علاوه بر به دوش انداختن و آويختن به دور گردن استفاده هاي ديگري هم به عمل مي آوردند مثلاً براي خشك كردن بدن و سر و صورت، بعد از استحمام و وضو گرفتن به هنگام نمازخواندن آن را بر روي سر نهاده يا به زير پا مي انداختند و گاه آن را به دور كمر مي بستند و به عنوان كيسه از يك گوشه آن براي محل بذر و كاشتن در زمين زراعتي استفاده مي كردند. به هنگام خريد و آوردن جنس به منزل از مزرعه لنگ را به عنوان دستمال به كار مي بردند.


/ پتو: پارچه اي است پشمي كه حدود 1/5 متر پهنا و دو متر طو ل دارد . آن را به دور كمر و گردن و شانه مي اندازند. در حقيقت وسيله اي است گرم كننده كه در زمستان جاي لنگ را مي گيرد. اين شال را به گونه اي دور گردن و سر و صورت مي پيچند كه فقط چشم و بيني از ميان آن نمايان است . سيستاني ها معمولاً شال كمر نم ي بندند و شال سر ر ا به كمر مي بندند. شال را در رنگ هاي مختلف تهيه مي كنند و به اين شال در منطقه سيستان پتو اطلاق مي شود. اين شال را از جنس نمد درست مي كنند و علاوه بر به دوش انداختن مانند لنگ هم از آن استفاده مي كنند.


پالتوي نمدي : دامداران و كشاورزان از بالا پوش نمدي اي اس تفاده مي كردند كه يقه آن مثلثي شكل و آستين آن بلند و قد آن تا زير زانو يا بالاي زانو مي رسيد.


كفش: كفش هاي متعددي در سيستان وجود دارد كه سيستاني ها معمولاً از انواع كفشهاي زير استفاده مي كردند:

چپت: بيشتر افراد تهي دست همانند چوپانان از آن استفاده مي كردند؛ تخت آن از لاستيك اتومبيل تهيه مي شد و در پشت پا گره مي خورد، مشابه كفش هاي تابستاني امروزي بود كه در اصطلاح محلي به آن چپلي مي گفتند.


كتوك : نوع ديگري از كف ش كه ضعيفان و ته ي دستان آن را به پا مي كردند. تخت آن از چوب و داراي دو حفره بود كه بند از آن عبور مي كرد و در پشت پا بسته مي شد.


نيم بوت : كفشي است كه ساق پا را مي پوشاند و مردم غني و ثروتمند از آن استفاده مي كردند.


كفش بيرجندي: رنگ آن خردلي و ساخت بيرجند است.

كفش چرمي: كفشي است كه چرم آن از قائنات مي آمد و مخصوص خوانين بود.

پاپيچ: نوعي نو ار پهن كه طول آن 1 متر و عرض آن 15 تا 25 سانتي متر مي باشد . دامداران و روستاييان آن را در زمستان به دور پاي خود مي پيچند، جنس آن از پشم گوسفند است و در بعضي نقاط به آن بند مي گويند.


جوراب: پاپوشي است كه در فصل زمستان از آن استفاده مي كنند و دو نوع است:

الف: جوراب پشمي كه از پشم گوسفند به صورت ساده يا رنگي مي بافند . معمولاً از رنگ هاي قرمز، سياه و سفيد استفاده مي كنند.

ب: جوراب نمدي كه از نمد بافته مي شود.


جوتي: كفش ضخيم از جنس چرم كه به وسيله رشته هاي چرم يا نخ تهيه مي شود.


پوتين: كفش بزمي و رزمي مردان سيستا ن بود كه به هنگام سفر به پا مي كردند و اين كفش مخصوص افراد مرفه جامعه بود.


دستكش: چوپانان دستكش پشمي و اغلب سفيد رنگ و ثروتمندان دستكش چرمي به دست مي كردند كه در مقابل سرما مقاومت داشت و در ظرافت و زيبايي بي همتا بود . دستكش ديگري هم در اين منطقه رواج داشت كه در دروي گندم به دست مي كردند و از پوست گوسفند تهيه مي شد و كف دست را مي پوشاند.


پوشاك بانوان بلوچستان

چادر: اين چادر گرد و تمام قد است و آن را بر سر مي اندازند. لبه كوچكتر از شانه چپ تا پايين كمر پشت سر را مي پوشاند و تكه بزرگتر تمام قد را در بر ميگيرد.


گشان چادر : چادر كوچك و مستطيل شكل و ابريشمي است كه سر و پشت را تا كمر مي پوشاند. پوششي راحت كه در خانه استفاده مي شد.


مهنا(مقنعه): اين سرپوش ابريشمي و رنگين بسيار زيبا و چشم گير است.


چادر چهارگوش(سري): امروزه چادري با طرح جديد ميان بانوان بلوچ رواج پيد ا كرده كه در اصطلاح محلي سريك خوانده مي شود. پارچه مستطيل شكلي است به طول 2 متر و عرض 1 متر كه زنان آن را از درازا بر سر مي اندازند و يك سر آن را به طرف شانه رها مي كنند. پارچه آن معمولاً از حرير و رنگهاي روشن(قرمز، زرد، آبي، بنفش سبز) است و از قسمت جنوب بلوچستان به طرف شمال تا حدودي از تنوع رنگ آن كاسته مي شود. زنان مسن از رنگ هاي تيره استفاده مي كنند. اين سرپوش به جاي چادر در خانه استفاده مي شود.


پيراهن: در گذشته تمام پيراهن بانوان سوزن دوزي مي شد ولي به علت سختي و ظريفي طرح ها امروزه سه تكه در پيراهن ز نان سوزن دوزي مي شود كه تكه بالا تنه را زي يا زيق به معني يقه مي گويند، جيب لباس را گفتان يا گپتان و سر آستين را آستينك مي گويند. اين سوزن دوزي ها داراي نقش و نگاره هاي رنگارنگ و دوخت هاي متفاوت در مناطق مختلف بلوچستان است كه در طرح هاي پركار1) شك و جلر2) گل كندي 3) گل كوين4) گل بدون شاخه 5) پرايز يا فرايز6) پيتوشك7) پليرار8) چكند8) مهسن9) سرتوپ استفاده مي شود. جلوي پيراهن زنان بلوچ برش مي خورد1) تكه بالا تنه(زيق) 2) برش راسته دامن در خط وسط جلو3) برش اريب دامن در پهلو.


شلوار: به 6 متر پارچه نياز دارد. كمر آن ليفه اي و به وسيله بندي به دور كمر جمع مي شود. برش بيروني ساق ه اي شلوار قائم است و برش هاي داخلي از ميان ساق اريب به دمپاي تنگ 15 سانتي مي پيوندد كه بر روي آن با نخ ابريشم سوزن دوزي مي شود.


پاپوش: بانوان بلوچ از چهار نوع كفش به نام ( 1) سواس ( 2) موچي ( 3) كتوك و تك كول استفاده م يكردند.

سواس: نوعي دمپايي كه از درخت يا از پورگ تهيه مي شد.

موچي: نوعي كفش كه به هنگام راه رفتن صدا مي دهد.

كتوك: نوعي كفش كه تخت آن چوب و با روكار كاموا در پا محكم مي شود.

تك كول : اين كفش از درختچه اي به نام داز تهيه مي شود و به شكل سواس مي باشد.


پوشاك مردان بلوچستان

پيراهن يا پيرام معمولي : پيرام را جامه يا جامگ مي گفتند و برش و دوختن آن هنر زنان بلوچ بود . گريبان يا چاك يقه را با يك دكمه كه بر درازي پيراهن دوخته مي شد، مي بستند و بندينكي از نخ بر قسمت چپ زيق مي دوختند، دكمه را از طرف راست مي بستند، چاك زيق باريك بود و تا انتهاي سينه ادامه داشت، بر طرفين زيق دو آستين كه آستينك مي گفتند دوخته مي شد، دهانه آستين گشاد بود و داراي دو جيب چهار گوش در طرفين پهلو بود كه امروزه اين لباس تحت تأثير مد گاهي كوتاه، گاهي بلند و بستگي به مد روز و سليقه پوشنده تغيير مي كند.


پيراهن پراخ آستين(فراخ آستين): اين پيراهن از دو تكه بالا تنه و دامن تشكيل شده، دامن گرد و گشاد و بلند آن تا زانو مي رسد، آستين آن بلند و لبه آستين كلوش و فراخ است، در گذشته در مراسم جشن استفاده مي شد.

شلوار: شل وار مردان بلوچ همانند شلوار مردان سيستاني پرچين و با ليفه هاي برگردان است، محل كشيدن بند شلوار را نيپگ (نيفه پارسي ) مي گويند . بند شلوار توسط بانوان بومي بافته مي شود و براي دوخت آن از 6 تا 8 متر پارچه استفاده مي كنند.

كفش: مردان بلوچ از چند نوع كفش استفاده مي كنند كه عبارتند از:

سواس وكوش : سواس را از برگ درختچه خودرو بياباني به نام داز يا از پورگ كه برگش بهتر و با دوام تر است مي بافتند؛ بدين ترتيب كه برگ را در حالي كه تر بود با سنگ مي كوبيدند و مي گذاشتند كه خشك شود سپس از دو ليف كه از همان جنس بود مي بافتند و بعد ليف بند بر آن تعبيه مي كردند و مي پوشيدند. سواس غالباً با دوام بود.


تَكُل : پاي افزاري براي شبانها و مردم كم استطاعت بود . كفش از چرم دباغي شده گاو تهيه مي شد(در ته كفش بانوان دو قطعه پوست به نام چوك روي هم مي گذاشتند.) ته كفش را مي بريدند و بعد سر كفش را روي آن قرار مي دادند و با درفش آهني كه آنرا دكروش مي گفتند و وسيله آهني سر تيز بود آن را مي دوختند.


كلاه پاك : نوعي كلاه كه بر روي آن پارچه اي به طول 10 متر و عرض نيم متر مي بندند و به شكل عمامه است كه يك سر آن را از پشت سر تا حدود كمر مي آويزند و سر كوتاه تر را مانند تاجي بر بالاي عمامه در لاي پاك استوار مي كنند. از پارچه هايي به رنگ سفيد، كرم يا چهار خانه استفاده مي كنند.


كلاه بره اي: اين كلاه از نظر شكل شبيه به قايق بود و از پوست جنين بره ساخته مي شد. به اين شكل كه بره ها قبل از زايمان كشته مي شدند و پوست جنين نارس را كلاه مي كردند. اين كار در پاكستان انجام مي شود.


كلاه نخي : اين نوع كلاه از جنس پارچه است كه روي آن سوزن دوزي مي كنند و در قديم بسيار متداول بود.


شال يا لانگي : پارچه مستطيل شكلي كه مردان روي دوش مي اندازند و به جاي حوله و جا نماز از آن استفاده مي كنند. روي آن سوز ندوزي و نقش بندي مي كردند.


جليقه: مردان بلوچ مانند مردان سيستان از باسكت يا جليقه استفاده مي كردند كه در اصطلاح محلي به آن سينه بند هم مي گفتند كه همان شكل باسكت مردان سيستان بود ولي امروزه از جليق ههاي بلند و پر جيب روي پيراهن استفاده م يكنند.


 

كَبا: از جنس پشم است، يقه آن باز و توسط چند دكمه از جلو بسته مي شد، شبيه عباي روحانيون بود و در منطقه سردسير بلوچستان از آن استفاده مي شد.

منبع : http://forum.parood.ir

منابع بیشتر

برش لباس بلوچی مردانه - اندروید

android-yar.rzb.atesbr.ir/post621951.html
Translate this page
ت‌) بعد برش یقه را باز می کنیم و روی پارچه می اندازیم به صورت اریب مثل یقه ب ب کار می ... سپس یقه قسمت رو را به روی دور گردن لباس و یقه چرخ کاری می کنیم که مثل ...

برش لباس بلوچی مردانه

4load.ir/برش-لباس-بلوچی-مردانه/
Translate this page
Jan 1, 2017 - برش لباس بلوچی مردانه , خبر برش لباس بلوچی مردانه , فیلم لحظه برش لباس بلوچی مردانه , جزئیات برش لباس بلوچی مردانه , علت برش لباس بلوچی ...

برش لباس بلوچی مردانه - خبر و مطلب ها ArticleHa

articleha.ir/article/برش-لباس-بلوچی-مردانه/
wisgoon ویسگون لباس بلوچی دوخت پلیوار 4746123 آموزش دوخت لباس بلوچی مردانه، لباس اسپرت مردانه مدل لباس اسپرتمردانه گلچینی از مدل لباس های مردانهجدید برند ...

کانال تلگرام لباس بلوچی - سایت تلگرام

telegram-channell.ir/کانال-تلگرام-لباس-بلوچی/
Translate this page
Nov 12, 2016 - کانال+تلگرام+لباس+بلوچی … مد و لباس زنانه مد و لباس مردانه شخصی کانال+تلگرام+لباس+ ... ویسگون –لباس بلوچی گران قیمت ترین لباس …

اموزش دوخت لباس مردانه بلوچی

lebasii.loger.ir/tagged/اموزش-دوخت-لباس-مردانه-بلوچی
Translate this page
جدیدترین مدل دوخت لباس بلوچی - مجله جدیدترین ها. مجوز دوخت لباس زنانه برای آقایان خیاط در استان کردستان صادر نمی‌شود ... زنانه و مردانه در مورد دستمزدهای میلیونی ...

برش لباس بلوچی مردانه - وبسایت بجو

bejo.blogsky.com/1395/10/14/post-9/برش-لباس-بلوچی-مردانه
Translate this page
برش لباس بلوچی مردانه. سه‌شنبه 14 دی 1395 16:03. نظرات (0). برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما) ...

برش لباس بلوچی مردانه - جستجوی خبری

khabarsearch.ir/search/?q=برش+لباس+بلوچی+مردانه
Translate this page
به تازگی نخستین تصاویر از لباس جدید فضانوردان رونمایی شده که علاوه بر سبک تر شده از جنس انعطاف پذیرتری هستند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بیزینس ...

نوع دوخت لباس بلوچی - پوشاک مردم سیستان و بلوچستان - سایت

forum.parood.ir/Thread-نوع-دوخت-لباس-بلوچی-پوشاک-مردم-سیس...
Translate this page
هر چند لباس مرد بلوچ را همچون مرد سيستاني پيراهن، شلوار، جليقه و كلاه تشكيل مي دهد اما هر ... در اين مقاله سعي شده پوشاك زنان و مردان سيستان و بلوچستان، به طور مجزا، ...

برش لباس بلوچی مردانه - اخبار آنلاین ایران و جهان

khabarjur.ir/search/?q=برش+لباس+بلوچی+مردانه
Translate this page
یک عمرتلاش صادقانه سه پیشکسوت مد و لباس در ششمین جشنواره مد و لباس فجر پاس داشته می‌شود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و ...

تولید و الگوی لباس مردانه ( دانلود الگو ) - روچی

rochi.ir/تولید-و-الگوی-لباس-مردانه/
Translate this page
Dec 15, 2015 - الگوی لباس مردانه به همراه آموزش ها ، نکات و مطالب تولید و الگوی لباس مردانه . ... بسیاری از برش کاران کهنه کار ( معمولا به غیر از کت شلوار ) از هر نوع ...

دوخت لباس مردانه بلوچی - وبلاگ نویسان بلوچ - رز بلاگ

weblogbaloch.rozblog.com/Cat/22
Translate this page
اموزش مقدماتی سوزن دوزی بلوچی قسمت اول اشنایی با شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید زیبایی های بلوچستان رو باهم ببینیم + قسمت اول اشنایی با استان سیستان ...

برش لباس بلوچی مردانه | بیسترینها - صفحه اصلی

free-android.bistarinha.xyz/list/برش+لباس+بلوچی+مردانه.html - Translate this page
خرید لباس ترک مردانه راحتی شیک فروش تیشرت شلوارک جدیدترین لباس مردانه ۲۰۱۶ پوشاک مردانه مارک دار خرید پستی لباس مردانه ارزان قیمت لباس راحتی مردانه ...

برش لباس بلوچی مردانه | بیسترینها

2t-bax.bistarinha.xyz/list/برش%20لباس%20بلوچی%20مردانه.html
Translate this page
لباس اسپرت مردانه, مدل لباس اسپرت مردانه گلچینی از مدل لباس های مردانه ی جدید برند Modacrise مدل جدید لباس اسپرت مردانهبرای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید:

خیاط لباس های سنتی بلوچ - آموزش مجازی پارس

elearnpars.org/خیاط-لباس-های-سنتی-بلوچ.html
Translate this page
خیاط لباس های سنتی بلوچ یک دوره آموزشی بسیار کاربردی و علمی زير گروه شاخه هنر ... دوره آموزشي لازم از عهده رسم الگو-برش و دوخت انواع لباسهاي سنتي بلوچ برآيد.

آموزش خیاطی مدرن: طراحی برش و دوخت لباس: زنانه - مردانه - بچه‌گانه همراه با ...

vista.ir/article/776092
Translate this page
کد کتاب : ۱۳۷۲۲۲۶ نویسنده : مهری اسفندیاری محل نشر : اصفهان تاریخ نشر : ۸۶۱۲۲۰ رده دیویی : ۶۴۶.۴۰۴۰۷ قیمت : ۹۰۰۰۰ قطع : رحلی جلد : گالینگور تعداد صفحه : ۲۱۸ ...

برش لباس بلوچی مردانه - ایمگ

e3i.rzb.emeg.ir/view593605.html - Translate this page
ت‌) بعد برش یقه را باز می کنیم و روی پارچه می اندازیم به صورت اریب مثل یقه ب ب کار می ... سپس یقه قسمت رو را به روی دور گردن لباس و یقه چرخ کاری می کنیم که مثل ...

آموزش وصل لباس بلوچی - wtaar.com - تازه های نت

20dokhtar.xyz/آموزش+وصل+لباس+بلوچی+-+wtaar.com/
Translate this page
اموزش دوخت لباس بلوچی زنانه - wtaar.com حداد عادل با لباس بلوچی - nimrang.ir آموزش ... (عکس) برش لباس بلوچی مردانهآموزش دوخت انواع یقه | نازخاتون آموزش خیاطی و ...

فیلم / دوخت پيراهن مردانه

film.tebyan.net/film/122866
Translate this page
Jun 29, 2013 - در این قسمت استاد راوندی روش دوخت پیراهن مردانه را برای شما تشریح خواهند کرد......

آموزش خیاطی دوخت و الگوی پیراهن مردانه - جديدترين اخبار ايران و جهان ...

www.momtaznews.com › سبک زندگی › سبك زندگي
Translate this page
Oct 9, 2015 - ۹- یقه کشیده شده و برش زده میشود ، لایی چسبانده میشود و به لباس وصل میشود. اگر از لایی پیراهن مردانه که مخصوص است استفاده کنیم، این لایی ...

لباس محلی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/لباس_محلی
Translate this page
Jump to ۱.۵.۱ پوشاک مردان بلوچستان‎ - پیراهن یا پیرام معمولی: پیرام را جامه یا جامگ می‌گفتند و برش و دوختن آن هنر مردان بلوچبود. گریبان یا چاک یقه را با یک ...

لباس بلوچی سنتی - دوچ | فروشگاه صنایع دستی سیستان و بلوچستان

doch.ir/لباس-بلوچی/
Translate this page
طراحی و دوخت انواع لباس بلوچی و لباس سنتی زنانه ... عکس لباس بلوچی زنانه و مردانه خود را برای ما ارسال کنید تا در گالری تصاویر لباس بلوچی سایت قرار دهیم.

آموزش خیاطی لباس بلوچی پسرانه - هفت گردون

www.7gardoon.com/resultkey-آموزش%20خیاطی%20لباس%20بلوچ...
Translate this page
تولید و پخش انواع پوشاک ، لباس و لوازم رزمی مردانه و پسرانه ... دوره آموزشی تخصصی خیاطی انواع لباس عروس و لباس شب شامل آموزش الگو ، برش ، مولاژ و دوخت در کوتاه ...

عکس بلوچ خوشگل | آبتین چت

abtinchat.ir/2017/02/15/عکس-بلوچ-خوشگل/
Translate this page
Feb 15, 2017 - دانلود گالری عکس دختران خوشگل بدون لباس با کیفیت اچ دی. دانلود گالری عکس ..... لباس بلوچی مردانه. ماجرایبرش لباس بلوچی مردانه عکس و فیلم.

دوخت لباس های بلوچی مردان جدید کانال تلگراگ - آخرین اخبار ایران و جهان

khabarduni.ir/search/?q=دوخت+لباس+های+بلوچی+مردان+جدید...
Translate this page
سوسن پرور بازیگر تئاتر،سینما و تلویزیون در اینستاگرام خود عکسی در لباس بلوچي منتشر کرد. به گزارش خبرنگار حوزه هنرمندان در فضای مجازی گروه فضای مجازی ...

اموزش دوخت لباس مردانه بلوچی - داریان

gallery.daryan-paveh.com/post/اموزش-دوخت-لباس-مردانه-بلوچی
Translate this page
Jan 25, 2017 - الگوی پیراهن مردانه و شلوار مردانه. دوخت لباس مردانه. اموزش دوخت شورت مردانه. دوخت لباس مردانه. آموزش دوختن یقه پیراهن مردانه. دوخت لباس مردانهمردانه ...

جدید ترین دوخت های لباس بلوچی - مدل لباس بلوچی مردانهازدواج - فیگور سرچ

www.figuresearch.ir/tfcdsatdrmnmctnjcsdcnvdndnsdcacyrctduj.html - Translate this page
مدل لباس بلوچی مردانه - ازدواججدیدترین مدل های لباس اسپرت مردانه ... مدل های جذاب و مختلف جواهرات زیبا + عکس . ... قسمت رو را به روی دور گردن لباس و یقه چرخ کاری می ...

عکس عروس بلوچ - گالری عکس

aaaaaks.ir/عکس-عروس-بلوچ/
Translate this page
Dec 8, 2015 - اتاق خواب دیدنی یک عروس بلوچ + عکس عکس لباس عروس بلوچ شقايق فراهاني در .... عروسی در نزد مردمبلوچ، یکی از شرایط بلوغ اجتماعی مردان است.

مکران موزیک سنتر نقش دست زنان بلوچ نقشه راه مد و لباس ایرانی - مکران ...

www.makoranmusic.com/نقش-دست-زنان-بلوچ-نقشه-راه-مد-و-لبا...
Translate this page
Nov 10, 2016 - هنر سوزن دوزی که یکی از هنرهای تاریخی و فاخر دست زنان بلوچ به شمار می رود با ... برخی از طراحان خلاق مد و لباس بلوچ از نقوش این هنر فاخر در لباس های مردان از ... در لباس بلوچ ایجاد گردد چرا که قبل از آن برش های پارچه البسه زنان بلوچ ...

طریق برش لباس بلوچی مردانه - مجله جدیدترین ها

jadidtarinha.net/search/?q=طریق+برش+لباس+بلوچی+مردانه
Translate this page
جشنواره فیلم ونیز قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی دنیا و یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های سینمایی جهان بشمار می‌آید. به همین بهانه مدل لباسستارگان هالیوودی که در جشنواره ...

دوزنده لباس محلی بلوچی مردانه

research.irantvto.ir/.../dozandh_lebase_mahlibaloch_mardanh.pdf - Translate this page
Dec 16, 2015 - ﺳﺮوﻳﺲ. و ﻧﮕﻬﺪاري ﻣﺎﺷﻴﻦ ﻫﺎي دوﺧﺖ، ﺗﺮﺳﻴﻢ اﻟﮕﻮي ﻟﺒﺎس ﺑﻠﻮﭼﻲﻣﺮداﻧﻪ. ،. ﺑﺮش ﻟﺒﺎس ﺑﻠﻮﭼﻲ ﻣﺮداﻧﻪ. و. دوﺧﺖﻟﺒﺎس ﺑﻠﻮﭼﻲ ﻣﺮداﻧﻪ را در ﺑﺮ ﻣﻲ ﮔﻴﺮد در ﺿﻤﻦ اﻳﻦ ﺷﻐﻞ ﺑﺎ ﻣﺸﺎﻏﻠﻲ از ﻗﺒﻴﻞ ﺧﺮازي.

برش پارچه بلوچی مردانه - بازنشر 24

baznashr24.com/search/?q=برش+پارچه+بلوچی+مردانه
Translate this page
نماینده مردم خاش گفت: من با لباس بلوچی در جوامع عمومی حاضر می‌شوم، حتی زمانی که در کرمان دانشجو بودم، سعی کردم با لباسمحلی اقوام خودم به دانشگاه بروم.

پورتال جامع سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور

www.portaltvto.com/subdomain/sub_domain/detail_azad/.../16
Translate this page
22, خیاط لباس های سنتی بلوچ *, 1/ 1/ 81/ 91- 7 ... 29, الگوساز و برشکار لباس مردانه (کار و دانش), 2/ 3/ 1/ 45/ 91- 7 ... 77, دوخت شلوار مردانه و زنانه, 7-91/34/1/3/1.

دوخت لباس مردانه بلوچی

www.scriptux.ir/article/دوخت_لباس_مردانه_بلوچی.html
Translate this page
wisgoon - ویسگون - لباس بلوچی دوخت پلیوار - 4746123. wisgoon - ویسگون - لباس بلوچی دوخت پلیوار ... برش لباس بلوچی مردانه; جستجو. برش لباس بلوچی مردانه.

آپارات - لباس بلوچی

www.aparat.com/result/لباس_بلوچی
Translate this page
خانم بازیگر ستاره بزرگترین شوی لباس ایران/گزارشی ازافتتاحیه ششمین جشنواره مد و ل · ۩ ۩ ۩ ((-BEST-VIDEO-... 485 بازدید. 13:18 ...

محصول - لباس مردانه بلوچی - زنگام

zangam.com/balochduch/Z-80/لباس_مردانه_بلوچی_.html
Translate this page
Aug 29, 2016 - توضیحات. لباس بلوچی مردانه در اندازه های مختلف برای کودکان وبزرگسالان.دوخته شده توسط چرخ در کارگاه محلی با بهترین نوع پارچه خارجی ...

اپارات اموزش دوخت لباس بلوچی - خبر ایرونی

iruni.ir/search/?q=اپارات+اموزش+دوخت+لباس+بلوچی
Translate this page
یقه پاپیونی برای لباس کودک ان بسیار کاربرد دارد . در این بخش اموزش دوخت یقه جدای پاپیونی را برایتان آورده ایم که مشاهده می کنید. لوازمی که برای دوخت یقه های آماده ...

خیاط لباس های سنتی بلوچ - آموزش مجازی

elearnpars.com/خیاط-لباس-های-سنتی-بلوچ.html
Translate this page
علاقه مندان به دوره پس از ثبت نام در دوره خیاط لباس های سنتی بلوچ و شرکت در کلاسهای ... دوره آموزشي لازم از عهده رسم الگو-برش و دوخت انواع لباسهاي سنتي بلوچ برآيد.

خیاطی مکران | ای پرسا | درج آگهی مشاغل

eporsa.com/Adverts/خیاطی-مکران
Translate this page
Jan 18, 2017 - خیاطی مکران در زمینه دوخت انواع لباس مردانه، لباس محلی و بلوچی مطابق با سلیقه شما در نیک شهر فعالیت می نماید.

آموزش دوخت تونیک با لباس مردانه - شبکه‌ما - shabakema

www.shabakema.com/video/.../آموزش-دوخت-تونیک-با-لباس-مردا...
Aug 8, 2014
سلام به دوستان و علاقمندان به هنر خیاطی در سایت شبکه ی ما . امروز براتون آموزش دوخت تونیک با لباس مردانه رو آماده کردم که امیدوارم خوشتون بیاد و ...
 

دوخت، وفروش لباس بلوچي(( زاهدان))-تلگرام شهری

telegram.city/ads/446/دوخت-وفروش-لباس-بلوچی-زاهدان.html
Translate this page
لباس های استان سیستان و بلوچستان. لباس محلی بلوچستان جدیدترین مدل لباس مردانه بلوچ لباس اصیل و محلی بلوچ بر تن کودکبلوچلباس محلی در بلوچستان بر ...

روش دوخت یقه مردانه ساده - خانه داری آکا

www.akairan.com/kardasti-honar/khayati1/dokht6.html
Translate this page
ت‌) بعد برش یقه را باز می کنیم و روی پارچه می اندازیم به صورت اریب مثل یقه ب ب کار می ... سپس یقه قسمت رو را به روی دور گردن لباس و یقه چرخ کاری می کنیم که مثل ...

هنر گلدوزی لباس مردانه - YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=KiW4yzNnPQQ
Aug 23, 2011 - Uploaded by AfghanYouthVideos
پوشیدن لباس گند میان افغانها مروج شده است - Duration: 2:53. Azadi Afghan 10,129 views · 2:53 · Attaching the placket on a shirt full ...
 

لباس محلی استان گلستان

seeiran.ir/لباس-محلی-استان-گلستان/?print=print
Translate this page
پوشش بلوچ و سیستانی مردان بلوچ نیز همچون مردان سیستانی، لباس ساده و بلند به همراه ... و همجواری با کشور پاکستان و افغانستان در دوخت و برش لباسها ایجاد شده است.

آموزش دوخت لباس بلوچی

persian-text.xyz/آموزش+دوخت+لباس+بلوچی/
Translate this page
لباس بلوچی و صنایع دستی - دوچ | فروشگاه صنایع … wisgoon - ویسگون - لباس ... بلوچستان‌ و(ایران)‌من - دوخت های بلوچی(لباس زنانه ) دوخت لباس مردانه بلوچی مدل های ...

آموزش دوخت های تزیینی | آکادمی هنر پارس | طراحی لباس | آموزشگاه طراحی ...

honar-pars.com/آموزش-دوخت-های-تزیینی/
Translate this page
Sep 17, 2016 - دوخت های تزیینی شامل تمامی دوخت هایی می شود که در زیباتر شدن لباس به ... دوخت های اولیه، تابلمه، قیطون دوزی، پته دوزی، درویش دوزی، بلوچ دوزی، ...

پیراهن دامن دار و شلوار دارای چینهای زیاد دقیقأ همین لباس بلوچی امروزیست ...

https://www.instagram.com/p/-LFh97LkdG/
Nov 17, 2015 - لباس بلوچی مانند تاریخ پیدایش بلوچ عمری کهن و دراز دارد و کسی با قاطعیت ... پیرام را جامه یا جامگ می گفتند وبرش و دوختن آن هنر مردان بلوچ بود .

طایفه بزرگ گرگیج - پیشینۀ لباس بلوچی در تاریخ

www.gorgij.com/844/پیشینۀ-لباس-بلوچی-در-تاریخ/
Translate this page
لباس بلوچی مانند تاریخ پیدایش بلوچ عمری کهن و دراز دارد و کسی با قاطعیت ... پیراهن یا پیرام معمولی : پیرام را جامه یا جامگ می گفتند و برش و دوختن آن هنر مردان بلوچ ...

فروش لباس هندی مردانه - مد ایرانی

iranimod.ir/فروش-لباس-هندی-مردانه/
Translate this page
برای دیدن مدل های با موضوع ” فروش لباس هندی مردانه ” می توانید از لینک های زیر استفاده نمائید . فروش لباس .... دوخت سنتی لبه های چادر و شال طبقه: لباس محلی فروشگاه لباس هندی – بلوچی. .... خرید و فروش آباژور , برش لیزر, خدمات لیزر, دستگاه لیزر …

خنکای لباس سفید بلوچ در گرمای سیستان - هنر آنلاین

www.honaronline.ir/.../70062-خنکای-لباس-سفید-بلوچ-در-گرمای-...
Translate this page
Aug 8, 2015 - لباس بلوچ اگرچه در گذر زمان تغییراتی داشته اما همچنان اصالت خود را حفظ ... لباس مردان بلوچ شامل پیراهنی بلند و گشاد است که قد آن تا پایین زانو ...

تا حالا اتاق خواب عروس های بلوچی رو دیدید؟ (عکس) - ایران ناز

www.irannaz.com/bellucci-bedroom-brides-ever-seen.html
Translate this page
مروری بر مراسم ازدواج در میان قوم بلوچ عروسی بلوچی برپایی مراسم ازدواج در میان ... به طور معمول عده ای از زنان و مردان فامیل داوطلب می شوندو به سراغ دیگر بستگان در ...

عکس لباس بلوچی مردانه

www.javab-soal.com/j.aspx?q=عکس_لباس_بلوچی_مردانه&id... - Translate this page
عکس لباس بلوچی مردانه,لباس ~ بلوچ,مدل لباس بلوچی مردانه,جدیدترین مدل لباس بلوچی مردانه,خرید لباس بلوچی مردانه,لباس ...برش لباس بلوچی مردانه - بلاگ خوان

اموزش دوخت لباس بلوچی - سایت تفریحی شاپرک

masoud293.ir/tag/اموزش+دوخت+لباس+بلوچی
Translate this page
جدیدترن لباس شیک زنانه بلوچی واقعا لباس های شیکی هست اماده کرده ایم برای شما دوستان که علاقه به لباس بلوچی دارید 4 منبع ...

نقش رنگ ها برلباس اقوام گلستان/پوشش های کهن در نگارستان ایران ...

www.mehrnews.com/.../نقش-رنگ-ها-برلباس-اقوام-گلستان-پوش...
Translate this page
Mar 12, 2016 - مردان بلوچ همچون مردان سیستانی، لباس ساده و بلند به همراه دستاری که عموماً ... با کشور پاکستان و افغانستان در دوخت و برش لباس‌ها ایجادشده است.

لباس بلوچ؛ تبلور فرهنگی اصیل - کلوکان

www.kalokan.ir/post/21
Translate this page
لباس بلوچ ها هم اگرچه طی زمان تغییراتی داشته اما پوشاک ویژه مردم این منطقه هنوز معرف یک قوم اصیل ایرانی است. لباس بلوچ ها هم مردانه و زنانه دارد. لباس مردان بلوچ شامل ...

روش برش لباس عربی بلوچ - صفحه اصلی - یک مدیر

smskade2.so24.ir/list/روش+برش++لباس+عربی+بلوچ.html
Translate this page
زنان بلوچ مدافعان ساختار ادبی ؛فرهنگی ,اجتماعی وسیاسی سرزمین پهناور بلوچستان در طول تاریخ پرافتخار وپر فراز ونشیب خود با وجود آنکه مردان وقهرمانان زیادی در ...

روش برش لباس عربی بلوچ - یک مدیر

www.so24.ir/list/روش+برش++لباس+عربی+بلوچ.html
Translate this page
زنان بلوچ مدافعان ساختار ادبی ؛فرهنگی ,اجتماعی وسیاسی سرزمین پهناور بلوچستان در طول تاریخ پرافتخار وپر فراز ونشیب خود با وجود آنکه مردان وقهرمانان زیادی در ...

آموزش دوخت دامن | کافه مد - مدل لباس

cafemod.ir/آموزش-دوخت-دامن/
Translate this page
ویدیو آموزشی دوخت دامن با مراحل کم و ساده با برش دایره ای برای تابستان. ... جدیدترین مدل های لباس مردانه زمستانه ، شامل مدل کت ، مدل جلیقه مردانه ،… مدل لباس مردانه ...

دوخت لباس مردانه بلوچی - خیابان امام خمینی - بازار زاهدان

www.lenzor.com/p/gPpdu
Translate this page
Mar 15, 2015 - دوخت لباس مردانه بلوچی - خیابان امام خمینی - بازار زاهدان.

wisgoon - ویسگون - لباس بلوچی دوخت پلیوار - 4746123

wisgoon.com › Pin › مد و لباس زنانه
Translate this page
Mar 4, 2015 - لباس بلوچی دوخت پلیوار. ... لباس بلوچی عاشق این لباسمممممممم ... دوخت پلیوار بلوچی/قیمتشم خیلی بالاست خیلیم خوشگل لباسس بلوچی دیگه مگه ...

آموزش دوخت لباس مردانه و پسرانه - آموزش خیاطی | khayati24.ir

khayati24.ir/category/آموزش-دوخت-لباس-مردانه-و-پسرانه-1048
Translate this page
دوخت پيراهن يقه هفت آستين قيفی. سری جدیدآموزش خیاطی درس هشتم - دوخت پیراهن یقه هفت آستین قیفی. 1- پارچه را به اندازه 2/1 سرشانه به اضافه 20 تا 30 تا می زنیم.

الف - پوشاک مردمان سيستان و بلوچستان

alef.ir/vdcefp8f.jh8ezi9bbj.html?7wml
Translate this page
Jun 8, 2010 - هر چند لباس مرد بلوچ را همچون مرد سيستاني پيراهن، شلوار، جليقه و کلاه ... در اين مقاله سعي شده پوشاک زنان ومردان سيستان و بلوچستان، به طور مجزا، معرفي شوند. ... جلوي پيراهن زنان بلوچ برش مي خورد1) تکه بالا تنه(زيق) 2) برش ...

ایرنا - پوشاک مردم سیستان و بلوچستان تبلور زیبایی و هنر؛ رونق بخش ...

www.irna.ir/fa/News/82455198/
Translate this page
7 hours ago - لباس مردان و زنان بلوچ و سیستانی در این دیار کهن ویژگی های خاص خود را ... و بدون چاک و برش زیر آستین چین می خورد، این پیراهن با شلوار پوشیده می ...

مدل لباس های بلوچی مردانه | بروز دانلود

newsdownload.ir/tag/مدل-لباس-های-بلوچی-مردانه/
Translate this page
Sep 17, 2016 - دانلود جدید ترین مدلهای لباس بلوچی با ع. مدل لباس بلوچی شیپور. جدیدترین مدل لباس بلوچی مردانه. مدل لباس بلوچی پلیوار ۱۶ دوخت بلوچی. بروز.

آبان ۱۳۹۱ - خانه ي مد فرزان نيا

farzan-nya.blogfa.com/1391/08
Translate this page
خانه ي مد فرزان نيا - مدل لباس - اموزش خياطي - طراحي - انواع سوالات امتحاني رشته خياطي - سرگرمي - خانه ي مد فرزان نيا. ...بلوچ با ظرافت كاريهاي خاص خود هنر سوزن دوزي را رواج مي دادند كه دركنار زنان مردان ... وهمچنين براي برش نخ نيز از آن استفاده مي شود .

تفاوت شلوار مردانه و زنانه - سایت خرید - دیجی آلا

https://digiala.ir › شلوار مردانه
Translate this page
Nov 13, 2016 - لباس بلوچ؛ تبلور فرهنگی اصیل – نسخه … تفاوت+شلوار+مردانه+و+ ... چرا سمت دگمه های لباسهای مردانه و زنانه با هم فرق دارد؟ – عکس ... الگو و برش شلوار برای کشیدن پیش شلوار سه سانت بعد از بالای کاغذ خط کمر را می کشیم، سپس از ...

جوانان صدیق زهی

siddeg.blogfa.com/
Translate this page
محمدکریم بلوچ ومنصور بلوچ ازاعضای کانون جوانان هلال احمر روستای صدیق زهی ...... و همکاری می باشدکه علاوه برکارهایمردانه ، زنان بلوچ در سایر امورات در دوخت لباس ...

پوشش گرانقیمت زنان بلوچ - مهرخانه

mehrkhane.com › صفحه نخست › اجتماعی
Translate this page
اهمیت دادن به پوشش لباس‌ سنتی برای زنان و مردان بلوچ که بیانگر هویت اصلی آنان بوده بسیار مهم و جالب توجه است به همین سبب زنان بلوچ برای حفظ این فرهنگ و تمدن ...

آموزش خیاطی - نکات برش و دوختی

honarekhayati.blogfa.com/tag/نکات-برش-و-دوختی
Translate this page
برچسب‌ها: آموزش خیاطی, بالاتنه, نکات برش و دوختی, ژورنال, باز کردن الگو ... بعد از برش کامل مانتو (یا لباس) برای اینکه دگمه مخفی کار کنیم باید قبل از اتصال ...

نکات خرید پیراهن مردانه - رومیس پلاس

plus.romis.com › مد و پوشاک › نکات خرید
Translate this page
Apr 19, 2016 - برای انتخاب بهترین پیراهن مردانه مناسب اندام شما نکات زیادی وجود دارد که ... در جست‌وجوی رازهای اکسیر جوانی؛ مونیکا بلوچی و کتایون ریاحی چه می‌کنند .... اکثر کارخانه جات تولید لباس از اندازه گردن و آستین برای تولید پیراهن های مردانهاستفاده می ... بیشتر پیراهن های مردانه برش مخروطی دارند به این معنی که در قسمت ...

حفظ فرهنگ پوشش بومی!!به هر قیمتی؟؟ - "جوانی از بلوچستان"

www.boyghasr.blogfa.com/post/33
Translate this page
... ونگارشده ی زنان بلوچ،زانوهای برخی از خانواده های بلوچ را به زمین کوبانده است و کمرشان زیر بار هزینه های هنگفتِ دوختلباسهای محلی خم شده است،و داد برخی از مردان را ...

بلوچی مردانه - خرید و فروش انواع متنوع و مختلف لباس های بلوچی استان ...

anfaal.ir/دسته-188244-بلوچی-مردانه?bz=fs
Translate this page
خرید و فروش انواع متنوع لباس های بلوچی استان سیستان و بلوچستان با طرح ها و رنگهای متنوع،دوختهای متفاوت،دست دوز،ماشین دوز،لباس بلوچی سنتی،لباس بلوچی ...

[PDF]دریافت

www.ensani.ir/storage/Files/20120426190039-5201-90.pdf
Translate this page
ﻫﺮ ﭼﻨﺪ ﻟﺒﺎس ﻣﺮد ﺑﻠـﻮچ را ﻫﻤﭽـﻮن ﻣـﺮد ﺳﻴـﺴﺘﺎﻧﻲ. ﭘﻴﺮاﻫﻦ، ﺷﻠﻮار، ﺟﻠﻴﻘﻪ ... در اﻳﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺳﻌﻲ ﺷﺪه ﭘﻮﺷﺎك زﻧﺎن و ﻣﺮدان ﺳﻴﺴﺘﺎن و ﺑﻠﻮﭼﺴﺘﺎن، ﺑﻪ ﻃﻮر ﻣﺠﺰا، ... ﻗﺪ اﻳﻦ ﭘﻴﺮاﻫﻦ ﻳﻚ وﺟﺐ ﺑﺎﻻي زاﻧﻮ اﺳﺖ و داراي ﻳﻚ ﺑﺮش راﺳﺘﻪ.

برش پارچه بلوچی مردانه - خبر 24

www.khabar-24.com/search/?q=برش+پارچه+بلوچی+مردانه - Translate this page
راه نو: سوسن پرور بازیگر مجموعه هایی از جمله خوب بد زشت، بزنگاه و دزدو پلیس در اینستاگرام خود نوشت: "مهمان زاهدانی های عزیز هستم و این لباس زیبای بلوچی را بهم هدیه ...

لباس بلوچی - پايگاه كيفيت بخشي به هويت اسلامي ايراني

hoviatmedu.ir/1394/09/03/264/trackback/ - Translate this page
آنها هم همراه با «جامگ» و «پاحامگ» مردانه که برای پوشش ظرافت و سلیقه زنان تغییراتی داشته اند ... لباس مردان بلوچ شامل مواردی است که در زیر به آنها اشاره می شود.

پوشاک مردم سیستان و بلوچستان تبلور زیبایی و ظرافت | ایرنا | خبروان

khabarone.ir/.../پوشاک-مردم-سیستان-و-بلوچستان-تبلور-زیبای...
Translate this page
7 hours ago - لباس مردان و زنان بلوچ و سیستانی در این دیار کهن ویژگی های خاص خود را ... و بدون چاک و برش زیر آستین چین می خورد، این پیراهن با شلوار پوشیده می ...

پوشاک مردان بلوچ - ایران من - Gegli

siavash_balooch.gegli.com/blog.asp?post=34
Translate this page
Apr 8, 2011 - پیراهن یا پیرام معمولی : پیرام را جامه یا جامگ می گفتند و برش و دوختن آن هنر ... پهلو بود که امروزه این لباستحت تأثیر مد گاهی کوتاه، گاهی بلند و بستگی به ... شلوار: شل وار مردان بلوچ همانند شلوار مردان سیستانی پرچین و با لیفه های ...

فیلم آموزشی برش لباس مردانه بلوچی

khabareruz.xyz/search/?q=فیلم...برش+لباس+مردانه+بلوچی
Translate this page
فیلم آموزشی برش لباس مردانه بلوچی. ... جدیدترین مدل لباس بهاری مردانه برند Primo Emporio+تصاویر. جدیدترین مدل لباس مردانه را در ادامه ببینید. مدل لباس اسپرت ...

نکات طلایی در خیاطی - پارس ناز

www.parsnaz.com/news_detail_10196.html
Translate this page
مدل های شلوار اسپرت زنانه و مردانه برند nike ... برش عصایی را برای پارچه های ضخیم استفاده میكنیم چون موقع پروپ لباس در قسمت حلقه استین باد دار میشود كه باید ...

پوشاک مردم سیستان و بلوچستان تبلور زیبایی و ظرافت - بولتن

boultan.ir/.../پوشاک-مردم-سیستان-و-بلوچستان-تبلور-زیبایی-و...
Translate this page
7 hours ago - لباس مردان و زنان بلوچ و سیستانی در این دیار کهن ویژگی های خاص خود را ... پیراهن تاجیک : قد این پیراهن یک وجب بالای زانو است و دارای یک برش ...

آموزش سوزن دوزی سنتی بلوچی روی لباس | جدید دانلود

2017newdownloada.ir › دسته‌بندی نشده
Translate this page
Dec 31, 2016 - اموزش سوزن دوزی ترکمنی, آموزش سوزن دوزی لباس بلوچی, آموزشگاه سوزن دوزی در تهران, آموزش سوزن دوزی روی لباس, اموزش سوزندوزی روی بافتنی, آموزش ...

آموزش دوخت لباس بلوچی

sunmag.ir/آموزش+دوخت+لباس+بلوچی
Translate this page
اموزش دوخت لباس بلوچی - masoud295.ir لباس بلوچی و صنایع دستی - دوچ | فروشگاه ... wisgoon - ویسگون - لباس بلوچیدوخت پلیوار - 4746123 دوخت لباس مردانه ...

لباس بلوچ در تلگرام - کوبیده

koobide.cofeblog.ir/post/5365
Translate this page
Jan 22, 2016 - کانال تلگرام لباس های بلوچی شیک - خبر روز ... 4 . wisgoon - ویسگون - لباس بلوچی دوخت پلیوار .... لباس مردان وزنان بلوچ - صفحه اصلی

سوزندوزی بلوچ - موزه مجازی میراث معنوی ایران

vmic.ir/لیست-کلی-طبقه-بندی...و.../102-سوزندوزی-بلوچ
Translate this page
سوزن‌دوزي بلوچ هنر ظريف و پر سابقه‌اي است، که هيچ کس به درستي نمي‌داند از چه .... رستن پنبه کار زنان و بافتن شغل مردان بود و پارچه‌اي که به دست مي‌آمد «کد» مي‌ناميدند. ... ايرانشهر و چابهار از دوخت‌هايي كه روي پارچه لباس دوخته مي‌شود و داراي آينه فراوان ... قيچي: مي‌تواند در اندازه‌هاي مختلف باشد؛ براي برش دادن و سوراخ كردن تكه‌ها از نوعي ...

گلدوزی،سوزن دوزی،شماره دوزی - نوعروس

www.nowaroos.com › خانه داری نوعروس › خیاطی
Translate this page
Sep 13, 2013 - رستن پنبه کار زنان و بافتن شغل مردان بود و پارچه‌ای که به دست می‌آمد «کد» می‌نامیدند. ... قطعات مورد استفاده درلباس‌های زنان بلوچ عبارتند از: .... قیچی: می‌تواند در اندازه‌های مختلف باشد؛ برای برش دادن و سوراخ کردن تکه‌ها از نوعی قیچی ...

دو طراح مد ایرانی: اگر ما نباشیم جامعه زیر رنگ‌های تیره دفن می‌شود | همه ...

www.dw.com/دو-طراح-مد-ایرانی-اگر-ما...جامعه.../g-17323082
Translate this page
Jan 4, 2014 - گلاره مرندی و سمیرا شریفی اصل طراحان برند لباس زنانه "کانژوک" در ایران هستند. آنان از جمله از لباس زنان شالیکار گیلانی و پوشش زنان قاسم‌آبادی ...

تاریخچه لباس - لباس های محلی سیستان و بلوچستان

www.tarikhchelebas.blogfa.com/post-8.aspx
Translate this page
جوقه: نوعی کت که به علت دوام و هزینه بسیار بالا آن را تا چند نسل به تن می کردند.این کت امروزه مشابه ژاکت هایی است که مردانمورد استفاده قرار می دهند و از پشم رنگ خورده ...

پوشاک مردم سیستان و بلوچستان تبلور زیبایی و ظرافت | - به گزارش

www.ghatreh.com/.../پوشاک-مردم-سیستان-بلوچستان-تبلور-زی...
Translate this page
7 hours ago - لباس مردان و زنان بلوچ و سیستانی در این دیار کهن ویژگی های خاص خود را ... و بدون چاک و برش زیر آستین چین می خورد، این پیراهن با شلوار پوشیده می ...

کلاس های آموزشی انجمن طراحان لباس و پارچه ایران

nasaji.ir/public/کلاس-های-آموزشی-انجمن-طراحان-لباس-و-پار/
Translate this page
May 28, 2012 - این کلاس ها شامل الگو سازی، مولاژ، دوخت سنتی و تزئینی، شناخت الیاف و پارچه، مدیریت تولید و بازاریابی، گریت، سایزبندی(زنانه، مردانه و بچه ...

برش پارچه بلوچی مردانه

www.khabardown.ir/search/برش_پارچه_بلوچی_مردانه
Translate this page
جدیدترین لباس های مردانه به سبک اسپرت و کلاسیکبرند Modacrise در جدیدترین مدل های لباس مردانه برای بهار و تابستان از ترکیب رنگهای شاد و جذاب استفاده کرده ...

پشک - نمایش محتوای تولیدات ویژه - صدا وسیمای خلیج فارس

khalijefars.irib.ir/-/پشک
Translate this page
آستین های لباس به صورت راسته و دو برابر مچ دست برش خورده و به وسیله مرغکی مثلث ... تزیینات مورد استفاده در این پیراهن به سوزن دوزی بلوچی معروف است که از جمله هنرهای ... عرقچین · کندوره مردانه یا جیمه عربی · پیراهن بستکی · لچک · موسیقی کار.

پوشاک سنتی سیستان و بلوچستان تبلور زیبایی و هنر؛ رونق بخش ...

ircnn.com/پوشاک-سنتی-سیستان-و-بلوچستان-تبلور-زیب/
Translate this page
لباس مردان و زنان بلوچ و سیستانی در این دیار کهن ویژگی های خاص خود را داشته که ... و بدون چاک و برش زیر آستین چین می خورد، این پیراهن با شلوار پوشیده می شود.

پوشاک مردم سیستان و بلوچستان تبلور زیبایی و هنر؛ رونق بخش بازار عید

www.aftabir.com/news/article/view/2017/03/07/1654730
Translate this page
7 hours ago - لباس مردان و زنان بلوچ و سیستانی در این دیار کهن ویژگی های خاص خود را ... و بدون چاک و برش زیر آستین چین می خورد، این پیراهن با شلوار پوشیده می ...

لباس های محلی - پرتال استان سیستان و بلوچستان

www.sbportal.ir/fa/news/5130/لباس-های-محلی
Translate this page
Oct 18, 2014 - پوشش مردان و زنان بلوچ بسیار ساده و در عین حال زیبا و مناسب برای اقلیم بلوچستان میباشد. عموما پوشاک مردان بلوچ شامل یک پیراهن بلندو شلوار ...

- لباس مردم سیستان و بلوچستان

www.hamishahr.ir/?ads=111
Translate this page
پيراهن تاجيك: قد اين پيراهن يك وجب بالاي زانو است و داراي يك برش راسته است كه در دو ..... شلوار: شلوار مردان بلوچ همانند شـلوار مـردان سيـستاني پـرچين و بـا ليفـه هـاي ...

[PDF]Archive of SID

www.sid.ir/fa/vewssid/j_pdf/11000113901703.pdf
Translate this page
ﺑﺮﺭﺳﻲ ﻃﺮﺍﺣﻲ ﻟﺒﺎﺱ ﺍﻳﻦ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﺍﺯ ﻃﺮﻳﻖ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﻃﺮﺍﺣﻲ ﺍﻟﮕﻮﻱ ﮐﻠﻲ، ﺑﺮﺵ ﻭ ﺩﻭﺧﺖ ﺍﺳﺖ. ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﭘﮋﻭﻫﺶ. ﻋﻼﻭﻩ ﺑﺮ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻣﮑﺘﻮﺏ ﻭ ﺑﺮﺭﺳﻲ ﻣﻮﺭﺩﻱ ﺑﺮ ﺭﻭﻱ ﮔﺰﻳﻨﻪ ﻫﺎﻱ ﻣﺘﺪﺍﻭﻝ ﻟﺒﺎﺱ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﻭ ﺯﻧﺎﻥ ﺳﻌﻲ ﺩﺭ ﺑﺎﺯﺳﺎﺯﻱ. ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﻟﺒﺎﺱ ﻫﺎﻱ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﺑﺮ ..... ﻭ ﺑﺮﺭﺳﻲ ﺷﻠﻮﺍﺭﺑﻠﻮﭺ ﮐﻪ ﻫﻨﻮﺯ ﺑﻘﺎﻳﺎﻱ ﺳﺒﮏ ﺍﺷﮑﺎﻧﻲ ﺩﺭ. ﻃﺮﺍﺣﻲ ﺷﻠﻮﺍﺭ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺧﻮﺩ ...

پوشاک مردم سیستان و بلوچستان تبلور زیبایی و ظرافت - رادیکال خبر

www.radicalkhabar.ir/.../پوشاک+مردم+سیستان+و+بلوچستان+تب...
Translate this page
لباس مردان و زنان بلوچ و سیستانی در این دیار کهن ویژگی های خاص خود را داشته که ... و بدون چاک و برش زیر آستین چین می خورد، این پیراهن با شلوار پوشیده می شود.

برش پارچه بلوچی مردانه

www.rahekhob.ir/ch/برش_پارچه_بلوچی_مردانه
Translate this page
برش پارچه بلوچی مردانه ... دانلود دستگاه چاپ سیلک اسکرین اتومات روی تی شرت لباس پارچه · دانلود نواربر پارچه + نواربر نیمه اتوم پارچه بری برش نوار اریب.

پوشاک مردم سیستان و بلوچستان تبلور زیبایی و ظرافت

viwo.news/2017/.../پوشاک-مردم-سیستان-و-بلوچستان-تبلور-زی...
Translate this page
1 hour ago - لباس مردان و زنان بلوچ و سیستانی در این دیار کهن ویژگی های خاص خود را ... و بدون چاک و برش زیر آستین چین می خورد، این پیراهن با شلوار پوشیده می ...

فیلم آموزش رایگان دوخت لباس نوزاد - ایران بانو

iranbanou.com › فیلمهای آموزشی › فیلمهای آموزشی هنری
Translate this page
فیلم آموزش دوخت لباس نوزاد را توسط یکی از بهترین خیاطان ایرانی با تمام مراحل کار مشاهده میکنید گرد آوری مطالب : iranban

موضوع: تحقیق,

نویسنده:

تاریخ: سه شنبه 17 اسفند 1395 ساعت: 16:11

نظرات()

تعداد بازديد : 210

به این پست رای دهید:

بخش نظرات این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

آمار

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب : 503
کل نظرات : 6
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین : 3
تعداد اعضا : 3
آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید امروز : 200
بازدید دیروز : 402
ورودی امروز گوگل : 47
ورودی گوگل دیروز : 105
آي پي امروز : 65
آي پي ديروز : 193
بازدید هفته : 2,701
بازدید ماه : 14,412
بازدید سال : 61,608
بازدید کلی : 270,333
اطلاعات شما اطلاعات شما
آی پی : 54.224.28.203
مرورگر :
سیستم عامل :
امروز : یکشنبه 05 فروردین 1397

ورود کاربران

نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟

عضويت سريع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد