close
تبلیغات در اینترنت

راهنمای پذیرش فرزند از بهزیستی

تبلیغات

Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

آرشیو

راهنمای پذیرش فرزند از بهزیستی

راهنمای پذیرش فرزندان بهزیستی در قالب طرح خانواده امین

 


مقدمه :

   دنیا برای همه همیشه خوب و با شرایط عادی شروع نمی شود . تا به یاد داریم ، بوده اند بچه هایی که از وقتی به خودشان آمده اند و فهمیده اند کجایند چیزی را گمشده داشته اند : " دست پدری که پشتوانه شان باشد و نگاه مادری که بدرقه راهشان "

بچه های بی سرپرست و فاقد سرپرست صلاحیت دار ، کسانی هستند که این شرایط ، بار مسئولیت و عواقب دوری از خانواده ، همه به دوش آنهاست و عواقب اخلاقی ، تربیتی و اجتماعی ، به شدت آنها را تهدید می کند . 

  بهزیستی ، خانه امن این فرزندان است و با تدبیر قانون ، وظیفه دارد حمایت از فرزندان را برای همیشه پذیرا باشد ، بهزیستی هم با وجودی که بیشترین خدمات را برای فرزندان خود در نظر می گیرد و سعی کرده تا جایی که امکان دارد فضایی شبیه به خانواده را تامین کند ، اما اعتقاد دارد خانواده جایگزین در هر شرایطی بهتر از حضور فرزندان در مراکز شبانه روزی است . 

  در همه جوامع بشری ، به ویژه جوامع ایرانی و اسلامی ما ، خانواده هایی هستند که خواهان پذیرش فرزندان باشند . این خانواده ها ، امین بهزیستی برای فرزندان تحت پوشش هستند .  از این اتفاق خجسته به بعد ، کودکی که در حال رشد و شکل گیری شخصیت فردی و اجتماعی است ، به جای حضور در مراکز شبانه روزی و شبه خانواده ، محیط خانواده را برای رشد تجربه می کند . 

  طرح "خانواده امین" ایده ای است که بهترین راه حمایت از بچه های محروم از خانواده است ، خانواده های متقاضی ، می توانند علاوه بر نگهداری بچه های خودشان ، متقاضی پذیرش ، مراقب وپرورش حداکثر 3 کودک تحت سرپرستی سازمان بهزیستی در جمع خانوادگی شان باشند . این ، البته با فرزند خواندگی کمی تفاوت دارد .


هدف طرح چیست ؟ 

 هیچ بچه ای زندگی طولانی در مراکز شبانه روزی شبه خانواده را دوست ندارد .

 جدای از این ، توجه به مسائل تربیتی و رسیدگی بهتر به نیازهای عاطفی کودک ، نکته هایی است که تنها در خانواده شدنی است . همزمان ، تجربه های علمی نشان داده که راه اندازی بهترین موسسه های نگهداری و رسیدگی به بچه ها جدای از هزینه بسیار بالا ، بازده کمتری نسبت به حضور کودک در جمع یک خانواده متوسط و البته با صلاحیت دارد .

  خانواده هایی هم هستند که با شرکت در این طرح ، علاوه بر نیت خیری که دارند ، نیاز خود را برای حضور در کنارشان برطرف می کنند .


چه خانواده هایی صلاحیت دارد؟ 

  قرار نیست کودکی که لااقل یک بار تجربه مثبتی از خانواده ، نداشته ، دوباره در محیط مشابهی قرار بگیرد . به همین دلیل خانواده امین ، را باید برای حضور فرزند در کنارشان فراهم کند و این موارد توسط کارشناسان بهزیستی به دقت بررسی می شود : 

1. خانواده امین باید ایرانی مسلمان ، متعهد و معتقد به دین اسلام باشند و البته ، غیر از نداشتن سوء پیشینه کیفری ، حسن خلق و مهارت کافی پرورش فرزند را داشته باشند . 

2. وقتی هم قرار است عضو جدیدی با سن و جنسیت خاص خودش وارد یک خانواده شود ، آن خانواده باید نسبت به رعایت مسائل شرعی و تربیت صحیح او متعهد شوند . 

3. بدیهی است که خود اعضای خانواده میزبان باید سلامت جسم و روان کافی در حد ایفای مسئولیت نسبت به فرزند داشته باشند . 

4. بدانید که اگر داوطلب چنین کار خیری شدید ، حداقل باید دیپلم داشته باشید (لابد برای رسیدگی به درس و مشق بچه) و البته اگر کارشناس علوم تربیتی ، روانشناسی ، جامعه شناسی یا مدد کاری داشته باشید ، در اولویت هستید . 

5. شما (خانواده ، داوطلب) باید مهارت برخورد و تعامل با کودک را داشته باشید و توانایی تان در حمایت از او را هم اثبات کنید .

6. بستگان سببی و نسبی بچه ، اگر شرایط لازم را داشته باشند ، به دیگران ترجیح داده            می شوند . 

7. حواستان باشد ، سقف اعضای خانواده ، بعد از پذیرش فرزند جدید ، نباید از 7 نفر بیشتر شود .

8. دست پدر خانواده ، به اصطلاح باید توی جیبش برود . این قدر که چرخ زندگی شان راحت بچرخد . 

9. زنان خود سرپرست هم بدانند که اگر شرایط معمول را داشته باشند ، با تایید کمیته شبه خانواده بهزیستی استان خودشان می توانند فرزند دختری دختر را بر عهده بگیرند .


کدام کودک انتخاب می شود ؟ 

بچه های مقیم مراکز شبانه روزی که از نظر روانشناس و مدد کاری های این مراکز شرایط حضور در خانواده متقاضی را داشته باشند ، با زمینه سازی مناسب برای هر دو طرف ، به صورت کوتاه یا بلند مدت ، برای زندگی در جمع یک خانواده داوطلب معرفی می شوند .


مراحل کار چگونه است ؟ 

هدف از اجرای طرح "خانواده امین" ، تسهیل در فرزند پذیری خانواده های متقاضی است . مطمئن باشید قرار بر این است روال انجام کار به سرعت و فارغ از تکلفات سخت اداری انجام شود . اگر هم در انجام مراحل کار دقت و حساسیت مشاهده کردیم به خاطر اطمینان از فراهم شدن شرایط زندگی خوب برای فرزند و همین طور خانواده امین است . اما روال انجام کار ، به صورت دقیق تر : 

• تایید صلاحیت خانواده داوطلب 

این کار ، بر اساس گزارش های مددکاری و از طریق کمیته شبه خانواده بهزیستی هر استان انجام می شود . 

با دریافت درخواست خانواده امین ، بررسی لازم برای انتخاب کودک مناسب و سپس آشنایی اولیه با خانواده می شود . با وجود داشتن شرایط از طرف کودک و خانواده داوطلب ، لازم است موفقیت کار با توجه به ویژگی های خاص دو طرف، دقیقاً بررسی می شود . 

• آموزش 

 ارائه نکات ظریف کارشناسی و تربیتی در مورد این بچه ها به خانواده ها ، و شناساندن محیط جدید زندگی و شرایط آن به کودک ، نکته مهمی است که مددکارها اجرای آن را به عهده دارند . 

• پیگیری قانونی 

 بعد از فراهم شدن همه شرایط برای حضور کودک در جمع خانواده جدید ، معرفی نامه لازم برای مراجع قضایی ارسال می شود تا حکم "امین خانواده" کودک ، برای خانواده داوطلب صادر شود . 

• و اما بعد ...

 به بهزیستی حق می دهید که برای همیشه فرزند تحت حضانت خود را رها نکند . بنابراین پس از حضور فرزند در خانواده ، مدد کاری بهزیستی دوست خانوادگی شما خواهد بود . در حقیقت ، بدون اینکه مزاحمتی در محیط خانواده برای فرزند و اعضاء خانواده پیش بیاید ، شرایط جدید فرزند توسط مدد کار بهزیستی به صورت مستمر مورد نظارت است و نکات لازم در پرونده اجتماعی مختص او درج می شود . خانواده باید توانسته باشند ، نیازهای عاطفی ، جسمی ، روانی و فرهنگی او را برطرف کنند . در غیر این صورت به ویژه اگر تداوم حضور کودک در خانواده به صلاح بچه نباشد ، یا چنانچه کودک با سوء رفتار و بی توجهی مواجه شده باشد ، از خانواده پس گرفته خواهد شد .


نکته : اگر خانواده امین متقاضی فرزند خواندگی کامل باشد و تمامی شرایط و قانونی آن را هم احراز کرده باشد ، در این صورت سرپرست اصلی بچه در طول مدت حضور در خانواده امین شناسایی نشود، این خانواده در اولویت فرزند خواندگی دائم او به عنوان "فرزند خوانده" قرار خواهد گرفت .


 

شماره تلفن 88788734 به صورت  برای دریافت اطلاعات تکمیلی طرح ، به شما کمک خواهد کرد . ضمن اینکه دفتر امور شبه خانواده معاونت امور اجتماعی بهزیستی هر استان ، مرجع اصلی برای علاقمندان به طرح است

منابع بیشتر

 
 
 

موضوع: اخبار,

نویسنده:

تاریخ: سه شنبه 17 اسفند 1395 ساعت: 18:6

نظرات()

تعداد بازديد : 91

به این پست رای دهید:

بخش نظرات این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

آمار

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب : 503
کل نظرات : 6
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین : 4
تعداد اعضا : 3
آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید امروز : 162
بازدید دیروز : 402
ورودی امروز گوگل : 47
ورودی گوگل دیروز : 105
آي پي امروز : 63
آي پي ديروز : 193
بازدید هفته : 2,663
بازدید ماه : 14,374
بازدید سال : 61,570
بازدید کلی : 270,295
اطلاعات شما اطلاعات شما
آی پی : 54.224.28.203
مرورگر :
سیستم عامل :
امروز : یکشنبه 05 فروردین 1397

ورود کاربران

نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟

عضويت سريع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد