close
تبلیغات در اینترنت

تولید گیاهان دارویی و درامد گیاهان دارویی

تبلیغات

Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

آرشیو

تولید گیاهان دارویی و درامد گیاهان دارویی

تحقیق درباره سرمایه گذاری و ورود به شغل گیاهان دارویی

گیاهان دارویی

به لحاظ اهمیت موضوع سرمایه گذاری در گیاهان دارویی مجموع 4 مقاله که در سطح اینترنت موجود است به بررسی چگونگی ورود به این رشته کار و آینده شغلی و درامد آن میپردازیم

--

امروزه به رغم فراوانی داروهای شیمیایی، استفاده از گیاهان دارویی در حال افزایش است و تولید و تجارت این گیاهان رقم قابل ملاحظه ای را به خود اختصاص داده است در حالی که مصرف طولانی و در برخی موارد مصرف مقطعی این داروهای شیمیایی می تواند، عوارض جانبی بر جا گذارد که بعضا از خود بیماری نیز خطرناک تر هستند.

 شاید به همین دلیل گرایش عمومی به استفاده از داروهای گیاهی و به طور کلی فرآورده های آنها روبه افزایش است. طی یک قرن اخیر، گیاهان دارویی که قرن ها تنها برای درمان بیماری های مختلف در انسان ها بودند، جایگزینی به نام داروهای شیمیایی پیدا کرده اند و عطاری هایی که بوی خوش گیاهان دارویی آنها از چندین متر آن طرف تر به مشام افراد سالم و بیمار می رسید، جای خود را به داروخانه های متعددی داده اند که در قفسه های شیک آنها داروهای شیمیایی با نظم خاصی در کنار هم قرار گرفته اند.

با این حال، این تغییرات براساس نیازهای پزشکی و درمانی انسان ها و پیشرفت علم پزشکی صورت گرفته و هرگز نمی توان داروهای شیمیایی را جایگزین نامناسبی برای گیاهان دارویی دانست. در روزگار قدیم در بازارهای سنتی ایران، شغل عطاری از بااهمیت ترین شغل ها محسوب می شد چون رابطه مستقیمی با سلامت و درمان مردم داشت. در این میان عده ای از افراد هم بودند که برای کسب درآمد به کوه ها و دشت ها می رفتند و گیاهان دارویی را تهیه می کردند و آنها را به برخی از افراد واسطه می فروختند.

با گسترش پزشکی نوین و مصرف فزاینده ترکیبات و داروهای شیمیایی، استفاده از اقلام گیاهی رو به افول گذاشت و کم کم طب سنتی و درمان گیاهی به حاشیه رفت. با محرز شدن عوارض و پیامدهای سوء داروهای شیمیایی استفاده و تجویز این قبیل از داروها در کنار نمونه های شیمیایی و صنعتی مجددا مورد توجه قرار گرفت و سال  به سال به میزان تولید و مصرف آن افزوده شد.

کشور ایران یکی از بکرترین و مستعدترین مناطق برای پرورش و تولید انواع گیاهان دارویی است. در گذشته از این ظرفیت طبیعی که کارکردی بهداشتی – درمانی دارد، بهره برداری چندانی نمی شد، اما طی 10 سال گذشته کشت، پرورش و تولید اقلام دارویی، بهداشتی و آرایشی، مکمل های دارویی و خوراکی رشد چشمگیری داشته و شرکت های داروسازی به این سمت گرایش پیدا کرده اند.

با توجه به بازار بیش از 100میلیارد دلاری فرآورده های گیاهی در جهان، ایران کمتر از 100میلیون دلار از این سهم را به خود اختصاص داده است. خوشبختانه با روی آوردن مجدد به خصوص کشورهای پیشرفته به استفاده از فرآورده های گیاهی و مصرف روز افزون آن در جهان، چه در صنعت داروسازی و چه در صنایع غذایی و آرایشی - بهداشتی و با توجه به تنوع آب و هوایی کشور و امکان رویش اکثر گیاهان در آن، فرصتی طلایی نصیب کشورمان شده تا از آن به بهترین نحو ممکن استفاده کرده و حضورخود را در بازارهای جهانی بیش از بیش افزایش دهیم.

متکی بودن اقتصاد ایران بر درآمدهای نفتی و تاثیرپذیری درآمدها از مسائل سیاسی و اقتصادی، آسیب پذیری اقتصاد کشور را موجب شده است. یکی از راه های مقابله با این چالش، توسعه تولیداتی است که ضمن بهبود وضع اقتصاد داخلی سبب افزایش صادرات غیرنفتی می شود.

ارزش دارویی، تقاضای بازار و سطح فرآوری از مهم ترین شاخص های سنجش اقتصادی یک گیاه دارویی است. به گزارش سازمان خواربار جهانی، ارزش تجارت جهانی گیاهان دارویی که درحال حاضر حدود 100میلیارد دلار در سال است، در سال2050 میلادی به رقم 5هزار میلیارد دلار خواهد رسید.

کشور ایران با داشتن شرایط اقلیمی و تنوع گیاهی به مراتب بهتر از اروپا، در حال حاضر تنها 60 تا 90میلیون دلار از تجارت جهانی گیاهان دارویی را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که در داخل کشور نیز توجه به داروهای گیاهی قابل توجه نیست زیرا سرانه مصرف سالانه گیاهان دارویی در ایران 25 گرم است، اما این سرانه در اروپا 900 و در آمریکا 2500 گرم است.

شرایط فعلی

به طور کلی تولید و عرضه گیاهان دارویی به شکل سنتی سابقه ای طولانی در کشور دارد و بخش صنعتی آن بسیار نوپا و جوان است. دکتر مسعود شعبان خانی، مسئول فنی و کنترل شرکت ایران بهنوش کار در این رابطه می گوید: براساس آمار و اطلاعاتی که در اختیار داریم سرانه مصرف در کشور خیلی پایین است که حتی به 30 گرم در سال هم نمی رسد، اما در چهار، پنج سال گذشته وضعیت بهتر شده و استقبال عمومی از این اقلام دارویی و خوراکی افزایش پیدا کرده است.

مثلا در همین نمایشگاه گیاهان دارویی که در مصلای تهران برگزار شد، حجم زیادی از محصولات تولیدی شرکت ها در معرض فروش قرار داده شد. این وضعیت نشانه خوبی است که این اقلام طبیعی که جنبه دارویی دارند بیشتر از گذشته در سبد درمانی مردم قرار بگیرند. البته این روند در سراسر جهان اتفاق افتاده و در کشورهای توسعه یافته استقبال خوبی از این محصولات و فرآورده ها می شود.

شعبان خانی در مورد وضعیت تولید و عرضه این محصولات می گوید: تعداد واحدهای تولیدی در کشور که فقط به طور اختصاصی به تولید و فرآوری گیاهان دارویی بپردازند کم است که شاید به 50 واحد برسد ولی سایر شرکت های داروسازی واحدهای مجزایی را در کنار مجموعه های خود ایجاد کرده اند که در آنجا به تولید گیاهان دارویی می پردازند. این کار نیاز به تجهیزات وسایل و ابزارهای ویژه  دارد که علاوه بر بهره وری بالا از مقدار ضایعات هم بکاهد.

آینده پیش رو

بر اعلام مسئولان و آمارهای منتشر شده در رابطه با میزان تولید و صادرات محصولات گیاهی دارویی، تاکنون بیش از 8هزار گونه گیاهی در کشور شناسایی شده که از این تعداد 2300 گونه آن خواص دارویی، عطری، ادویه ای و آرایشی – بهداشتی دارند. 1700گونه هم کاملا بومی کشور بوده و خواص مختلف دارویی و خوراکی دارند.

سطح زیر کشت این گیاهان در کشور حدود 80 هزار هکتار است که در برنامه جامعی که برای این منظور تهیه شده است قرار است این عدد به 200هزار هکتار برسد. این اعداد و ارقام نشان از توانمندی و ظرفیت بالای کشور دارد که تاکنون مغفول مانده ولی با اقدامات مناسبی که ظرف چند سال اخیر صورت گرفته این مقدار در حال افزایش است.

طبق آمار وزارت بهداشت، حدود 3درصد مردم ایران از داروهای گیاهی و 97درصد از داروهای شیمیایی استفاده می کنند. طبق آمار حدود 150 نوع داروی گیاهی و 4200 نوع داروی شیمیایی در بازار ایران موجود است. آمار مصرف گیاهان دارویی در دنیا نشان می دهد که 80درصد از 6میلیارد نفر جمعیت دنیا از داروهای گیاهی استفاده می کنند.

صادرات گیاهان دارویی، حالا کم کم به یکی از سودآورترین شاخه های اقتصاد کشاورزی تبدیل می شود. براساس پیش بینی فائو (سازمان جهانی خواربار و کشاورزی) حجم تجارت گیاهان دارویی تا  سال 2050 تا 100برابر شده و به 5 هزار میلیارد دلار می رسد. این موضوع در شرایطی رخ می دهد که موضوع درمان بدون عوارض شیمیایی در کشورهای صنعتی جهان به صورت جدی پیگیری می شود.

بنابراین لازم است که توسعه و شدت بیشتری در این خصوص صورت بگیرد. استفاده از فناوری  روز به منظور استحصال بیشتر و بهتر، مشارکت بخش خصوصی و استفاده از توان تحقیقاتی و اجرایی شرکت های دانش بنیان، حمایت های دولتی و بازاریابی اصولی چه در داخل و چه در خارج از مهم ترین راهکارها برای ثبات و توسعه در این بخش از کشاورزی به شمار می آید.

ضمن اینکه با فرهنگ سازی، جایگزین کردن داروهای شیمیایی با نمونه های گیاهی و سنتی، احیای طب سنتی و به کارگیری این گیاهان در صنعت داروسازی (به عنوان مکمل) می توان به گسترش فعالیت های این حوزه تخصصی کمک کرد.

***

سرمایه اولیه:

سرمایه مورد نیاز برای احداث یک واحد تولیدی در زمینه داروها و فرآورده های گیاهی بسیار هزینه بر است و به بیش از 2میلیارد تومان سرمایه اولیه نیاز دارد. البته برخی شرکت ها که در سال های قبل تاسیس شده اند با سرمایه کمتری شروع به کار کرده اند. فضای مورد نیاز برای این کار حداقل 500 مترمربع به اضافه انبار است.

بیشتر هزینه برای تهیه و تجهیز واحد تولیدی صرف می شود که یک خط تولید نوپا شکل بگیرد. البته باید در نظر داشت که فقط به تولید یک محصول اکتفا نشود چون به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد. بیشتر شرکت ها واحدهایی را زیرمجموعه خودشان دایر کرده اند که به عنوان تحت پوشش فعالیت می کنند. به این خاطر که بتوانند بخشی از نیازهای مالی را به این صورت تامین کنند.

در هر حال با توجه به سودآور بودن این محصولات و فرآورده های گیاهی دارویی، راه اندازی یک خط تولید نیاز به سرمایه کافی و تخصص شاغلان آن دارد. شاید برای حجم تولید کم و محدود با 200 یا 300 میلیون تومان هم بشود کار کرد ولی فقط برای تولید در فضای کوچک با حجم محدود است.

***

مجوزهای لازم:

برای شروع کار باید مجوزهای لازم را از چند نهاد اخذ کرد. این گونه فعالیت ها چون رابطه مستقیمی با سلامت و تندرستی افراد جامعه دارند سختگیری بیشتری در این خصوص می شود. اگر سرمایه گذاران قصد داشته باشند به صورت صنعتی و انبوه تولید داشته باشند، باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (معاونت غذا و دارو) و وزارت جهادکشاورزی مجوزهای لازم را دریافت کنند.

 ضمن اینکه گواهی و تاییدنامه هایی هم از سازمان های محیط زیست و اداره استاندارد باید دریافت شود.

اگر قرار به مشارکت با شرکت های دانش بنیان باشد باید تاییدیه معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری را هم ضمیمه کرد. ضمن اینـــکه برای تمدیــد گواهــینامه های ســاخت و بهره بــرداری در سررسیدآن به موقع تمدید شود.

***

ریسک ها و تهدیدها :

خام فروشی را باید بلای جان سرمایه های کشور دانست چون این رویکرد محدود به بازار نفت و معدن نشده و صنعت گیاهان دارویی را نیز دستخوش آسیب کرده است.

 ایران از لحاظ گونه های گیاهی یکی از غنی ترین کشورهای جهان به شمار می رود زیرا بیش از 8هزار گونه گیاهی در کشور شناسایی شده و کارشناسان معتقدند 2300 گونه آنها خواص دارویی دارد، اما در این بین فقط 100گونه گیاهی فرآوری و مابقی به صورت فله و با بسته بندی نامناسب به خارج صادر می شود. کشت و برداشت سنتی یکی دیگر از چالش هایی است که این بخش را تهدید می کند و موجب می شود تا مواد اولیه و اصلی مرغوبیت کافی نداشته باشد.

نبود استفاده از تکنولوژی روز و تجهیزات مناسب برای این کار از جمله ضعف های این بازار است. مورد دیگر نبود فرهنگ استفاده از این اقلام برای درمان و حتی جایگزینی برای مکمل های خوراکی شیمیایی است که خیلی از سوی پزشکان و مصرف کنندگان مورد توجه قرار نگرفته است.

 

 

منبع: فرصت امروز

-------

مقدمه

این دوره از سری دوره های آموزشی کاردانی علمی کاربردی است که فارغ التحصیلان با دستیابی به دانش لازم و کسب مهارتهای علمی قادر خواهند بود در زمینه احداث و مدیریت مزرعه گیاهان دارویی و معطر و همچنین اهلی کردن و بهره برداری از محصولات فرعی جنگلها و مراتع در زمینه گیاهان دارویی و معطر در مناطق مختلف کشور مشغول به خدمت شوند. 


ضرورت و اهمیت : 


رویکرد سالهای اخیر بشر به استفاده از داروهای گیاهی سبب شده است صنایع بسیار گسترده ای در ارتباط با تبدیل فرآورده های گیاهی به داروهای گیاهی در کشور های توسعه یافته و رو به توسعه بوجود آید. تامین مواد اولیه این صنایع عمدتا توسط کشورهایی انجام می شود که از منایع مناسبی برخوردار هستند یکی از کشورهایی که استعداد با لقوه ای در این زمینه دارد کشور پهناور جمهوری اسلامی ایران است که با مساحتی بیش از 164 میلیون هکتار زمین ، با آب و هوای متنوع و فلور غنی بیش از 8000 گونه گیاهی که بیش از 1000 گونه آن دارویی و معطر می باشد شرایط بسیار مناسبی را برای حضور در این عرصه در پیش رو دارد . وجود حدود 6 میلیون هکتار عرصه بهره برداری در منابع طبیعی کشور در این ارتباط و اراضی مناسب کشت گیاهان دارویی و معطر می طلبد که مدیریت تولید و بهره برداری در این سطح توسط کارشناسان و کاردانان علمی – کاربردی و تخصصی در ارتباط با موضوع گیاهان دارویی و معطر انجام شود ( از آنجا که قبلا چنین آموزشی در هیچکدام از موسسات آموزشی و دانشگاهی کشور بصورت رسمی صورت نگرفته است ) نیاز است که کاردانی این رشته به صورت رسمی تامین گردد . 


سطوح رشته


ردیفنام دانشگاهکاردانیکارشناسیارشددکترا

1آزاد- ابرکوه*

2آزاد- بجنورد*

3آزاد- تبریز‌*

4آزاد- جهرم‌*

5آزاد- خرم آباد* ‌

6آزاد- دامغان*

7آزاد- دزفول*

8آزاد- رفسنجان*

9آزاد- شیراز*‌

10آزاد- علوم و تحقیقات تهران*‌

11آزاد- مرودشت*

12آزاد- مهاباد*

13آزاد- میانه*

14آزاد- ورامین*

15آزاد-اراک*

16آزاد-خوراسگان*

درسهای رشته


ردیفنام درسردیفنام درس

1آفات رایج گیاهان دارویی و معطر2اصول اصلاح گیاهان دارویی و معطر

3اکوفیزیولوژی گیاهان دارویی و معطر4بازار یابی و بسته بندی گیاهان دارویی و معطر

5بیوشیمی عمومی6بیماریهای رایج گیاهان دارویی و معطر

7پراکنش جوامع گیاهان دارویی و معطر8پروژه

9روشهای آبیاری10روشهای اهلی کردن گیاهان دارویی و معطر

11زبان تخصصی12ژنتیک عمومی

13سمینار ( مسئله مخصوص )14شناخت و بهره برداری از محصولات فرعی ( دارویی و معط

15شیمی گیاهی16طرحهای آماری در علوم گیاهان دارویی و معطر

17علف‌های هرز و کنترل آنها18ماشینهای کاشت ، داشت و برداشت گیاهان دارویی و معطر

19مدیریت و حسابداری20کارآموزی

21کشت بافت22کشت و پرورش گیاهان دارویی و معطر 1

23کشت و پرورش گیاهان دارویی و معطر 2‌

صنعت و بازارکار


1 – کشت ، پرورش و اهلی کردن گیاهان دارویی و معطر 

2 – اجرای طرحهای تحقیقاتی در زمینه گیاهان دارویی و معطر 

3 – برنامه ریزی تولید گیاهان دارویی و معطر 

4 – نظارت بر واحدهای تولیدی گیاهان دارویی و معطر 

5 – جمع آوری و برداشت گیاهان دارویی و معطر 

6 – سرپرستی مزارع و واحدهای تولید بذر و نهال گیاهان دارویی 

7 – همکاری در شناسایی علمی گیاهان دارویی و معطر 

8- همکاری در ایجاد بانک بذر گیاهان دارویی و معطر 

9 – تکثیر گیاهان دارویی و معطر 


مشاغل قابل احراز 


الف – کاردان کشت و پرورش گیاهان دارویی و معطر 

ب – کمک کارشناس تحقیقات گیاهان دارویی و معطر 

ج – کاردان بهره برداری از محصولات فرعی جنگلها و مراتع در ارتباط با مواد دارویی و معطر 

 

د - کمک ناظر واحدهای تولیدی گیاهان دارویی 

----------------------

هرسال با اعلام نتایج کنکور سراسری، دانشجویان جدید بسیاری به عرصه دانشگاهها وارد می شوند که قرار است در رشته های مختلف مشغول به تحصیل شوند.

اما نکته مهم برای این دانشجویان جدیدالورود، کسب اطلاعات لازم درباره رشته قبولی و همچنین آینده شغلی و بازار کار رشته تحصیلی شان است.

رشته “مهندسی تولیدات گیاهان دارویی” که در مقطع کارشناسی و رشته “تولید و بهره برداری گیاهان دارویی و معطر” که در مقطع کاردانی در دانشگاهها دایر هستند، جزو رشته هایی هستند که دانشجویان این رشته ها سوالات بسیاری درباره اینده شغلی و بازار کار این رشته ها دارند.

لذا در این مطلب، به ارائه توضیحاتی درباره این رشته های دانشگاهی می پردازیم.

رشته های فوق که ما به اختصار از آنها با عنوان “رشته گیاهان دارویی” نام می بریم، دارای سه زمینه درسی اصلی و مهم هستند. این سه زمینه شامل موارد زیرمی باشند:

شناخت گیاهان دارویی: یکی از مهمترین مهارتهایی که فارغ التحصیلان این رشته به دست می آورند، شناخت گیاهان دارویی از لحاظ گیاهشناسی، اکولوژی، فیزیولوژی، پراکنش، ترکیبات شیمیایی، خواص درمانی (در حد اندک) و .. است.

تولید و بهره برداری گیاهان دارویی: تولید و کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه (تولید) و یا جمع آوری آنها از طبیعت (بهره برداری) پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمانهایی چون سازمان جنگلها و مراتع، سازمان منابع طبیعی، محیط زیست و …، دومین زمینه اصلی مهارت های اکتسابی در رشته گیاهان دارویی می باشد. دانشجو در این زمینه می آموزد که هر گیاه دارویی بایدبه چه روشی تولید شده یا مورد بهره برداری قرار گیرد.

صنعت گیاهان دارویی و مسائل پس از برداشت: در این زمینه، دانشجوی رشته گیاهان دارویی می آموزد که فرآیندهای پس از برداشت گیاهان دارویی را به چه صورت انجام داده و مدیریت کند. روش های برداشت و خشک کردن، روش های پاکسازی، قطعه قطعه کردن و خرد و پودر کردن، روشهای بسته بندی، روشهای استحصال عرقیات، اسانس و مواد اولیه دارویی و… نیز از مهارت هایی است که دانشجوی رشته گیاهان دارویی کسب می کند.

این سه زمینه، زمینه های اصلی رشته گیاهان دارویی است که دانشجو درباره هر زمینه، درسهای مختلفی را گذرانده و مهارتهای مربوط به آن را کسب می کند.

از نظر آینده شغلی و بازار کار رشته باید گفت که با تأکیدات مقام معظم رهبری بر ترویج طب سنتی اسلامی ایرانی و علی الخصوص حمایتهای فراوان شخص رئیس جمهور سابق جناب آقای دکتر احمدی نژاد از این رشته، هم اکنون مبحث گیاهان دارویی به عنوان یکی از راهبردهای نوین علمی در جمهوری اسلامی ایران مطرح است.

تشکیل ستاد توسعه علوم و فنون نوین گیاهان دارویی و طب سنتی در زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در کنار ستادهای بسیار مهمی همچون ستاد بیوتکنولوژی، ستاد نانوتکنولوژی، ستاد هوافضا و… نشان از اهمیت بسیار بالای بحث گیاهان دارویی در آینده نزدیک کشور دارد.

فرصتهای شغلی رشته گیاهان دارویی:

یک فارغ التحصیل رشته گیاهان دارویی، می تواند مشاغل فراوانی را احراز کند که به برخی از آنها اشاره می شود:

کشت و کار و کشاورزی گیاهان دارویی

نظارت و مدیریت مزارع گیاهان دارویی

اخذ مجوز از سازمانهای مربوطه و برداشت گیاهان دارویی از طبیعت

تأسیس و مدیریت داروخانه های گیاهی

اشتغال در کارگاههای بسته بندی گیاهان دارویی

اشتغال در کارخانه های تولید چای های کیسه ای گیاهی (دمنوش)

اشتغال در کارخانه های تولید عرقیات و گلاب و …

 

اشتغال در کارخانه های داروسازی بخصوص داروسازی گیاهی

----------------------------

بازار کار رشته تولید و بهره برداری گیاهان دارویی معطر

آمار جهانی نشان می‌دهد که مواد مؤثر بیش از 50 درصد از داروهای تولید شده طبیعی است و عمدتاً منشأ گیاهی دارد. در حال حاضر نیز بیش از 80 درصد از مردم کشورهای در حال توسعه به داروهای گیاهی وابسته هستند و کشورهای تولید کننده مواد دارویی مثل آلمان، انگلستان، سوئیس و ژاپن، استفاده از گیاهان دارویی را در سطح وسیعی در برنامه تولید خود قرار داده‌اند.کشور پهناور اسلامی ایران با آب و هوای گوناگون و شرایط اقلیمی مختلف و فلور غنی (حدود 8 هزار گونه گیاهی) بدون شک در ردیف اول کشورهای تولید کننده گیاهان دارویی و فرآورده‌های آن می‌تواند قرار گیرد. وجود اختلاف درجه حرارت 50 درجه سانتی‌گراد،‌ وجود اراضی ساحلی، کویری، کوهستانی و برخورداری از حدود 300 روز آفتابی و تنوع گونه‌های زیستی و اختصاص بسیاری از گیاهان دارویی به سرزمین ایران، همگی ویژگی‌هایی هستند که در مقایسه با سایر تولیدکنندگان استعداد بالقوه‌ای را برای تولید انوع گیاهان دارویی در سطح وسیع و گسترده فراهم آورده است. بنابراین تربیت نیروی انسانی کاردان جهت استفاده از این پتانسیل بالقوه می‌تواند بخشی از نیاز کشور را برای نیل به اهداف یاد شده، تأمین نماید. فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند به عنوان کمک کارشناس تحقیقاتی گیاهان دارویی، کاردان کشت و پرورش گیاهان دارویی و معطر، کاردان بهره‌بردار گیاهان دارویی و معطر و کمک ناظر در واحدهای تولید فعالیت کنند.

درس‌های این رشته در طول تحصیل:

دروس پایه:

شیمی عمومی،‌ اصول آمار،‌ مبانی گیاه‌شناسی.

دروس اصلی:

هوا و اقلیم‌شناسی،‌مبانی اکولوژی، شیمی آلی، کارتوگرافی گیاهی، اصول زراعت گیاهان دارویی و معطر، مبانی فیزیولوژی گیاهی، رابطه آب و خاک و گیاه، حفاظت و حمایت گیاهان دارویی و معطر.

دروس تخصصی:

شناخت گیاهان دارویی و معطر، آشنایی با ماشین‌آلات و تجهیزات استحصال مواد مؤثر، روش‌های تکثیر و پرورش گیاهان دارویی و معطر، زراعت خصوصی گیاهان دارویی و معطر، روش‌های بهره‌برداری از گیاهان دارویی و معطر مرتعی، روش‌های بهره‌برداری از گیاهان دارویی و معطر جنگلی، درختان و درختچه‌های دارویی و معطر، اقتصاد گیاهان دارویی و معطر، اکولوژی گیاهان دارویی و معطر، آماده‌سازی و عمل‌آوری گیاهان دارویی و معطر

در این گروه دوره‌های آموزشی علمی – کاربردی با هدف تربیت نیروی انسانی کاردان در زمینه تکنولوژی تولید و بهره‌برداری از گیاهان دارویی و معطر برگزار می شود و فارغ‌التحصیلان آن با فراگیری دانش فنی و مهارتهای علمی ، به کشت و پرورش ، اهلی کردن و همچنین جمع‌آوری گیاهان دارویی و معطر از مراتع و جنگلها خواهند پرداخت. آمار جهانی نشان می‌دهد که بسیاری از کشورها از جمله کشورهای آلمان ، انگلستان ، سوئیس و ژاپن استفاده از گیاهان دارویی را در سطح وسیعی در برنامه‌های تولیدی خود قرار داده‌اند. کشور پهناور ایران با آب و هوای گوناگون و شرایط اقلیمی مختلف و فلور غنی با حدود 8 هزار گونه گیاهی بدون شک در ردیف اول کشورهای تولیدکننده گیاهان دارویی و فراورده‌های آن می‌تواند قرار گیرد. لذا تربیت نیروی انسانی کاردان جهت استقاده از این منابع می‌تواند بخشی از نیاز کشور را در جهت نیل به اهداف فوق‌الذکر تأمین نماید. تعداد واحدهای‌درسی‌ این‌ رشته‌ 76 واحد است‌.

مشاغل قابل احراز پس از طی دوره :

کمک کارشناس تحقیقاتی گیاهان دارویی و معطر

کاردان کشت و پرورش گیاهان دارویی و معطر

کاردان بهره‌برداری از گیاهان دارویی

کمک ناظر در واحدهای تولیدی گیاهان دارویی و معطر

رویکرد سالهای اخیر بشر به استفاده از داروهای گیاهی سبب شده است صنایع بسیار گسترده ای در ارتباط با تبدیل فرآورده های گیاهی به داروهای گیاهی در کشورهای توسعه یافته و رو به توسعه بوجود آید. محل تامین مواد اولیه این صنایع عمدتاً توسط کازار کار رشته تولید و بهره برداری گیاهان دارویی معطرشورهایی انجام می شود که از منابع مناسبی برخوردار هستند.

ایران یکی از کشورهایی است که با داشتن بیش از 1000 گونه گیاه دارویی و معطر، استعداد بالقوه ای در این زمینه دارد. وجود حدود 6 میلیون هکتار عرصه بهره برداری در منابع طبیعی کشور در این ارتباط و اراضی مناسب کشت گیاهان دارویی و معطر، می طلبد که مدیریت تولید و بهره برداری در این سطح توسط کارشناسان علمی – کاربردی و تخصصی در ارتباط با موضوع گیاهان دارویی و معطر انجام شود. از آنجا که قبلاً چنین آموزشی در هیچکدام از موسسات آموزشی و دانشگاهی کشور به صورت رسمی صورت نگرفته است، نیاز است که دوره کارشناسی در این ارتباط با توجه به مبنایی که در دوره کاردانی علمی – کاربردی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر گذاشته شده است به اجرا در آید.

 

دانش آموختگان این رشته می توانند به عنوان کارشناس کشت و پرورش گیاهان دارویی و معطر، کارشناس تحقیقات گیاهان دارویی و معطر، کارشناس بهره برداری از محصولات فرعی جنگل ها و مراتع در ارتباط با مواد دارویی و معطر و سرپرست واحدهای تولیدی گیاهان دارویی و معطر مشغول فعالیت شوند.

------------------------------

کریم‌پور با اشاره به سودآوری ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون ریال کشت به‌لیمو گفت: سودآوری این محصول بیش از ۲ برابر هزینه است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، روستای ایدنک با 270 خانوار در پنج کیلومتری لنده واقع و شهرستان لنده با جمعیتی حدود 23 هزار نفر و 86 روستای دارای سکنه در حدود 300کیلومتری جنوب غرب یاسوج مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد واقع شده است.


 در این روستا محمد کریم‌پور با کشت گیاه دارویی "به‌لیمو" به اشتغال مشغول شده تا از صف بیکاران خارج شود.جوان به‌لیموکار روستای ایدنک در شهرستان لنده علاوه بر درآمدزایی در کشت به‌لیمو به الگویی موفق برای دیگر کسانی تبدیل شده که می‌خواهند کشت گیاهان دارویی را توسعه دهند.


محمد کریم‌پور، کاردان برق است که در سال 94 یک کارگاه با دریافت تسهیلات 20 میلیون تومانی از بسیج سازندگی و 17 میلیون تومان پس‌انداز و یک زمین 5000 متری کار خود را با تولید به‌لیمو که یک گیاه دارویی معطر است آغاز کرد.
وی درباره تولید گیاه به‌لیمو می‌گوید: این گیاه بومی آمریکای جنوبی بوده و به‌طور طبیعی رویش آن در آرژانتین، شیلی و پرو گزارش شده است و از آنجا به سایر نقاط جهان از جمله ایران رفته است و کشت می‌شود و در ایران این گیاه در استان‌های شمالی و باغ‌ها کشت می‌شود.


 کریم‌پور افزود: به‌لیمو، گیاهی است درختچه‌ای به‌ارتفاع سه الی 6 متر با برگ‌های ساده سرنیزه‌ای به‌طول هفت تا 10 سانتی‌متر، نوکدار، در قاعده گره‌ای و عموماً به‌صورت دسته‌های سه‌تایی در هر گره، به‌طوری که برگ‌های له‌شده این گیاه بوی خوشایند لیمو را دارد.


وی بیان می‌کند: با مشورت یکی از دوستان در سال‌های گذشته گیاه دارویی به‌لیمو را که درآمدزایی خوبی دارد در روستای ایدنک برای کشت انتخاب کردم. قلمه این داروی گیاهی با همکاری دوستم از شیراز تهیه و در نیم هکتار از زمین‌های کشاورزی خود کشت کردم. 200 میلیون ریال تسهیلات از بسیج سازندگی شهرستان لنده برای توسعه کشت گیاه به‌لیمو دریافت کردم.
وی ادامه می دهد: گیاه به‌لیمو در سال نخست 2 بار چیده می‌شود و در سال‌های بعد نیز بیش از سه بار چیدمان دارد. به‌طور میانگین در هر نیم هکتار 550 کیلوگرم و در طول سال 1.5 تن گیاه به‌لیمو در هر چیدمان برداشت می‌شود. کشت این گیاه سودآوری 400 تا 500 میلیون ریال  برایمان به‌همراه داشته است و درآمد سالانه ما 45میلیون تومان است. سودآوری این محصول بیش از 2 برابر هزینه است.


 

کریم‌پور بیان می‌کند: با توجه به کشت این محصول بیش از هشت نفر از اهالی روستای ایدنک به این کشت روی آوردند. کارشناسان جهاد کشاورزی این شهرستان در مرحله نخست بر کاشت، داشت و برداشت نظارت کامل داشتند. برای حدود 12 نفر شغل ایجاد کرده‌ام. دلیل اصلی من به‌سمت این محصول بیکاری بود. برای فرار از بیکاری به‌سمت کارآفرینی در این حرفه رفتم و اکنون از شغل خود راضی هستم.

منابع بیشتر

کسب و کار با اسانس‌هاي گياهي - JameJamOnline.ir - جام جم

www1.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100811591960
Translate this page
شماره خبر: 100811591960. گياهان دارويي منبع درآمد مطمئن براي مردم. کسب و کار با اسانس‌هاي گياهي. جام جم آنلاين: بیشتر مردم دنبال کار می‌گردند چه آنها که اصلا شغلی ...

درآمد زايي از طريق توليد گياهان دارويي كمياب در فارس

www.sazandegi.ir/main/index.php?Page=definition&UID...
Translate this page
Apr 25, 2016 - گياهان دارويي گياهاني هستند كه يك يا برخي از اندام‌هاي آنها حاوي مادهٔ مؤثره‌است. اين ماده كه كمتر از۱٪ وزن خشك گياه را تشكيل مي‌دهد، داراي خواص دارويي ...

درآمد سرشار برای تولیدکنندگان گیاهان دارویی - صبحانه آنلاین ...

sobhanehonline.com/.../درآمد-سرشار-برای-تولیدکنندگان-گیاهان-دا...
Translate this page
Jan 12, 2017 - درآمد سرشار برای تولیدکنندگان گیاهان دارویی. وزیر کشاورزی گفت:دولت لایحه ای به مجلس ارائه کرده که درصورت تصویب، یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ...

خبرگزاری تسنیم - درآمد ۴۵میلیونی جوان کارآفرین از "به‌لیمو"

https://www.tasnimnews.com/.../درآمد-45میلیونی-جوان-کارآفرین-از...
Translate this page
Oct 16, 2016 - در این روستا محمد کریم‌پور با کشت گیاه دارویی "به‌لیمو" به اشتغال مشغول شده تا از صف بیکاران خارج شود.جوان به‌لیموکار روستای ایدنک در ...

زراعت گیاهان دارویی و ادویه جات - گیاهان شفادهنده آیورودا

www.masiid.blogfa.com/post/173
Translate this page
25 درصد داروهای مدرن کنونی از گیاهان دارویی ساخته شده اند . در سال 2000 حدود 60 میلیارد دلار ، درآمد کشورها از فروش گیاهان دارویی بوده است . در ایران آمار این گونه بیان ...

سود هفت برابری کشت یک گیاه دارویی در خرامه - شیرازه

shiraze.ir/fa/.../سود-هفت-برابری-کشت-یک-گیاه-دارویی-در-خرامه
Translate this page
Sep 28, 2015 - سرخارگل نوعی گیاه دارویی ارزشمند است که برای تولید دارو از آن استفاده می شود چرا که خاصیت های مختلفی چون ضد عفونت، ضد التهاب و افزایش قوای ...

ایرنا - کشت گیاهان دارویی ظرفیت بالایی برای درآمد زایی دارد

www.irna.ir/fa/News/82393759/
Translate this page
Jan 19, 2017 - نطنز، کاشان - ایرنا - رئیس انجمن گیاهان دارویی استان اصفهان گفت: کشت گیاهان دارویی ظرفیت بالایی برای درآمد زایی در کشور دارد و باید به این ...

ایده های کم هزینه و سودآور از طریق کشاورزی در شهر - سبز نیوز

downloadnioz.blogsky.com/.../ایده-های-کم-هزینه-و-سودآور-از-طریق-...
Translate this page
با قدم زدن در یک فروشگاه مواد غذایی، یک فروشگاه گیاهان دارویی، یک فروشگاه .... شما می توانید با درست کردن کاستارد و بسته بندی آن یک راه کسب درآمد داشته باشید.

درآمد ایران از تجارت گیاهان دارویی زیر یک ‌درصد است

asrpress.ir/.../درآمد-ایران-از-تجارت-گیاهان-دارویی-زیر-یک-‌درصد-اس...
Translate this page
Jan 7, 2017 - بر اساس اعلام انجمن گیاهان دارویی کشور، ایران به رده ٦٠ جهان سقوط کرده است. این موضوع در حالی است که سرزمین ما ١١ اقلیم از ١٣ اقلیم جهان را در مشت ...

گياهان دارويي داراي رتبه نخست سودآوري در مبادلات تجاري |شبکه خبری ...

medplant.ir/10343/گياهان-دارويي-داراي-رتبه-نخست-سودآوري
Translate this page
Jun 17, 2013 - به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از ایرنا، گياهان ... های بهداشتی مطرح هستند بلکه امروزه به عنوان منبع درآمد نیز شناخته شده اند.

فانا - ایران می‌تواند تا ۲۰ میلیارد دلار درآمد از طریق «کشت گیاهان دارویی ...

www.phana.ir/.../ایران-می-تواند-۲۰-میلیارد-دلار-درآمد-طریق-کشت...
Translate this page
Jan 30, 2017 - دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: صنعت گیاهان دارویی ایران باید جهانی شود چرا که کشور ما این ...

گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را 10 برابر افزایش می‌دهد - البرز - ایسنا

alborz.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=20468
Translate this page
به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا منطقه البرز، محمود حجتی در بازدید از شرکت گیاهان دارویی « سبز زندگی» گفت: باید تقاضای مبتنی بر خام فروشی را به تقاضای ...

گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را ۱۰ برابر افزایش می‌دهد - خانه

toorbo.ir/.../گیاهان+دارویی+درآمد+کشاورزان+را+۱۰+برابر+افزایش...
Translate this page
وزیر جهاد کشاورزی گفت: بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر در آمد کشاورزان را . ... تولید برخی گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را تا 10 افزایش می‌دهد.

گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را ۱۰ برابر افزایش می دهد

articleha.ir/article/گیاهان-دارویی-درآمد-کشاورزان-را-۱۰-برابر-افزایش-می-دهد/
گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را ۱۰ برابر افزایش می‌دهد 1395 10 07 وزیر جهاد کشاورزی گفت روزنامه ایران اخبار iran newspaper com حجتی گیاهان دارویی درآمد کشاورزان ...

افزایش ۱۰ برابری درآمد کشاورزان از گیاهان دارویی | رکنا

www.rokna.ir/.../234590-افزایش-برابری-درآمد-کشاورزان-از-گیاهان...
Translate this page
Dec 29, 2016 - افزایش ۱۰ برابری درآمد کشاورزان از گیاهان دارویی. به گزارش خبرنگار اقتصادی رکنا : محود حجتی در ادامه گفت: در صورت ایجاد تقاضا، تولید ساز و ...

افزایش 25 درصدی صادرات گیاهان دارویی و 94 میلیون دالر درآمد برای ...

www.etilaatroz.com/33256
Translate this page
اطلاعات روز: مقام ها از وزارت زراعت گفته‌اند که افغانستان در سال جاری ۹۴ میلیون دالر از صادرات گیاهان دارویی درآمد کسب کرده و این رقم افزایش ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.

کشت گیاهان دارویی درآمد روستائیان را افزایش می دهد - خبرگزاری بسیج

basijnews.ir/.../کشت-گیاهان-دارویی-درآمد-روستائیان-را-افزایش-می-...
Translate this page
Feb 12, 2017 - کشت گیاهان دارویی با توجه به هزینه پایین و درآمد بالا، از جمله راهکارهای مناسب برای افزایش درآمد در روستاهای شهرستان نکا است که با حمایت از ...

٤٠‌میلیون تومان درآمدزایی با ٤‌میلیون تومان سرمایه! - فردا

www.fardanews.com/.../٤٠‌میلیون-تومان-درآمدزایی-با-٤‌میلیون-تو...
Translate this page
حالا دیگر دیدن برگ‌های باریک و بلند این گیاه خانواده کاکتوس در فروشگاه‌ها، نه‌تنها برای بسیاری از ... با این حساب حداکثر درآمد یک دوره برداشت ٢٨‌میلیون تومان می‌شود.

پرورش بلدرچین و کبک و کاشت گیاهان دارویی درآمد اقتصادی بالایی دارد ...

www.khanehkheshti.com › اقتصادی
Translate this page
Feb 23, 2017 - بلدرچین و کبک و کاشت گیاهان دارویی درامد اقتصادی بالایی دارند. گلخانه های کوچک روستایی بالای سه هزار متر ،ایجاد اشتغال می شود .

درآمدزایی به سبک کشت گیاهان دارویی - فریدونشهر - پایگاه تحلیلی ...

pounezar.ir › اخبار استان › غیرتولیدی › نقلی
Translate this page
May 13, 2015 - رئیس انجمن گیاهان دارویی استان اصفهان گفت: افراد با ورود به کشت گیاهان دارویی می توانند در سطح کم درامد زیاد برای خود کسب کرده و با آموزش ...

ضرورت کشت گیاهان دارویی کم آب در کشور - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و ...

www.mehrnews.com/.../ضرورت-کشت-گیاهان-دارویی-کم-آب-در-ک...
Translate this page
Nov 15, 2015 - همچنین باید به کمک متخصصان کشور گیاهان ما به دارو تبدیل شوند و این دور از انتظار نیست و شدنی است. البته علاوه بر درآمد زایی، اشتغال ...

گیاهان دارویی درآمد کشاورز را ۱۰ برابر می کند | دهقان نیوز

dehghannews.ir/?p=28476
Translate this page
Dec 28, 2016 - محمود حجتی در جریان بازدید از شرکت گیاهان دارویی سبز زندگی در شهرک صنعتی بهارستان کرج که یک شرکت دانش بنیان با فرآوری گیاهان دارویی ...

درآمد 6 میلیون تومانی کشت گیاهان دارویی در هر هکتار عرصه‌های منابع ملی ...

kohgiluyeh-boyerahmad.farsnews.com/news/13951201001663
Translate this page
Feb 20, 2017 - معاون منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد از درآمد 6 میلیون تومانی کشت گیاهان دارویی در هر هکتار از عرصه‌های منابع ملی خبر داد.

توسعه گیاهان دارویی برای مردم درآمد پایدار ایجاد می کند | پایگاه خبری ...

www.jamaran.ir/.../589803-توسعه-گیاهان-دارویی-برای-مردم-درآمد-پ...
Translate this page
22 hours ago - به گزارش ایرنا، مرتضی صفاری نطنزی روز شنبه، در نشست خبری دومین جشنواره ملی طبیعت گردی، گیاهان دارویی و طب سنتی شهرستان نطنز که در ...

ﮐﺴﺐ ﺩﺭﺁﻣﺪ ﻭ ﺛﺮﻭﺕ - کسب و کار با پرورش گیاه استویا(300 برابر ...

servateh.mihanblog.com/post/1084
Translate this page
Oct 9, 2013 - میدانستید استویا یک گیاه چند ساله است؟ یکبار کشت = چندین سال برداشت از استویا. استویا حرف اول را در گیاهان داروییمیزند. ضمننا در مقادیر ...

گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را 10 برابر افزایش می‌دهد - نمایش محتوای ...

alborz.irib.ir/-/گیاهان-دارویی-درامد-کشاورزان-را-10-برابر-افزایش-...
Translate this page
Dec 28, 2016 - وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: با توجه به ویژگی منحصر به فرد کشور در گیاهان دارویی و اقبال عمومی و جهانی به این محصولات ، بهره گیری از ظرفیت‌های این ...

روزنامه ایران_مزرعه دارویی عظیم!

iran-newspaper.com/Newspaper/BlockPrint/94558
Translate this page
Oct 27, 2015 - بزرگترها خوب می‌دانند در روزگارانی که گیاهان دارویی ارج و قربی داشتند و ... این جوان کاشت گیاهان دارویی را منبعدرآمد خوبی برای کشاورزان و صاحبان ...

وزیر کشاورزی: گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را ۱۰ برابر افزایش می‌دهد ...

taavononline.ir › صفحه اصلی › منهای تعاون › خبر روز
Translate this page
Dec 28, 2016 - تعاون آنلاین – وزیر جهاد کشاورزی گفت: بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر در آمد کشاورزان را افزایش و مصرف آب را در مقایسه با محصولات ...

سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور

www.frw.org.ir/00/Fa/News/News.aspx?nwsId=39779
Translate this page
Jan 9, 2016 - سود حاصل از گیاهان دارویی سه برابر درآمد کشت گندم است ... این اراضی می‌تواند دو تا سه برابر کشت حاصل از گندم و جو برای کشاورزان درآمد ایجاد کند.

گَنجی که زمین به کشاورزان باشتی داد+تصاویر | پایگاه خبری تحلیلی ...

bashtnews.ir/.../گَنجی-که-زمین-به-کشاورزان-باشتی-دادتصاویر
Translate this page
Jun 25, 2016 - به گزارش پایگاه خبری باشت نیوز، تجارت بین المللی گیاهان دارویی در سال، ... درآمد مطلوب و توجیه اقتصادی گیاهان دارویی موجب شده است تا کشت این ...

گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را ۱۰ برابر افزایش می‌دهد - روزنامه آسیا

www.asianews.ir/2016/12/گیاهان-دارویی-درآمد-کشاورزان-را-۱۰-برا/
Translate this page
Dec 28, 2016 - وزیر جهاد کشاورزی گفت: بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر در آمد کشاورزان را افزایش و مصرف آب را در مقایسه با محصولات زراعی تا یک ...

ایران می‌تواند تا ۲۰ میلیارد دلار درآمد از طریق «کشت گیاهان دارویی» داشته ...

www.daroughaza.com/view-59898.html
Translate this page
Jan 31, 2017 - TAG_SHOW_TYPE_60_TAG%} به گزارش داروغذا به نقل از تسنیم؛ دومین نشست رابطین استانهای ایران با ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب ...

در آمد 12 میلیونی کار آفرین 50 ساله از برداشت گیاهان دارویی/ بانوی کار ...

www.dana.ir/.../در-آمد-12-میلیونی-کار-آفرین-50-ساله-از-برداشت-...
Translate this page
6 days ago - این کارآفرین 53 ساله با بیان اینکه از سال 85 برای تامین مخارج خانواده اقدام به شناسایی ظرفیت های گیاهان دارویی کرد، گفت: با آموزش وهمکاری 20 ...

زنگ خطر گیاهان دارویی فارس به صدا درآمد - خبرگزاری صدا و سیما

www.iribnews.ir/fa/.../زنگ-خطر-گیاهان-دارویی-فارس-به-صدا-درآمد
Translate this page
Nov 23, 2016 - زنگ خطر انقراض گیاهان دارویی فارس به صدا درآمد به گزارش خبرگزاری صدا و سیما،مرکز فارس، تاکنون بیش از هزار و 600 گونه گیاه دارویی در فارس ...

خبرگزاری ایمنا - درآمد ۱۶۳ میلیارد ریالی گیاهان دارویی اصفهان در سال ۹۳ ...

www.imna.ir/.../درآمد-۱۶۳-میلیارد-ریالی-گیاهان-دارویی-اصفهان-سا...
Translate this page
خبرگزاری ایمنا: کارشناس اداره بهره‌برداری منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: درآمد حاصل از گیاهان دارویی استان اصفهان در سال گذشته بالغ بر ۱۶۳ میلیارد ...

بازار گیاهان دارویی - اخبار گیاهان دارویی - حسین احمدی

news.zmpr.ir/index.php/social-news?start=16
Translate this page
توضیحات: دسته: بازار گیاهان دارویی: منتشر شده در دوشنبه, 14 ارديبهشت 1394 18:36: بازدید: 700 .... با این حساب حداکثر درآمد یک دوره برداشت ٢٨‌میلیون تومان می‌شود.

افزایش ۱۰ برابری درآمد کشاورزان از گیاهان دارویی - پایگاه خبری ...

agripress.ir/افزایش-۱۰-برابری-درآمد-کشاورزان-از-گیا/
Translate this page
Dec 29, 2016 - وزیر جهاد کشاورزی گفت: بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر در آمد کشاورزان را افزایش و مصرف آب را در مقایسه با محصولات زراعی تا یک ...

معرفی شغل گیاه پزشک - مسیر ایرانی

iranianpath.com/.../شغل-گیاه-پزشک-درآمد-بازارکار-حقوق-استخدام-...
Translate this page
معرفی شغل گیاه پزشک، شرح وظایف گیاه پزشک، رشته مهندسی کشاورزی، درآمد گیاه ... در سال های گذشته در ایران گیاه پزشک به معنای پزشکی که با گیاهان دارویی به ...

درآمد زايي از طريق توليد گياهان دارويي استويا و به ليموتوسط كارآفرين ...

karabama.com/1395/06/.../درآمد-زايي-از-طريق-توليد-گياهان-داروي...
Translate this page
Aug 24, 2016 - آقای قاسم زاده از کسانی است که پا به عرصه اقتصاد مقاومتی گذاشته و با همت و پشتکار خود در حال تولید گیاهان داروییاست. به گزارش روابط عمومی ...

افزایش 10 برابری درآمد کشاورزان از گیاهان دارویی | خبر فارسی

khabarfarsi.com/u/30526761 - Translate this page
Dec 28, 2016 - افزایش 10 برابری درآمد کشاورزان از گیاهان دارویی. خبرگزاری میزان- وزیر جهاد کشاورزی گفت: بعضی از گیاهان دارویی می توانند تا 10 برابر در آمد ...

شمال نیوز :: درآمد 100 میلیاردی کشاورزان مازنی از فروش گیاهان دارویی

www.shomalnews.com/.../درآمد-100-میلیاردی-کشاورزان-مازنی-از-ف...
Translate this page
Dec 25, 2009 - مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران گفت: کشاورزان مازندرانی امسال از محل فروش گیاهان دارویی 100 میلیارد ریال درآمد داشتند.

درآمد صادراتی گیاهان دارویی باید تا 1404 به 5 میلیارد دلار برسد

www.bultannews.com › اقتصادی › غذا و دارو
Translate this page
Sep 5, 2016 - دبیر ستاد توسعه فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: درآمد صادراتی حوزه گیاهان دارویی و فرآورده های ...

افزایش درآمد در کشور با توسعه تجارت گیاهان دارویی - فودنا

www.foodna.ir/fa/newsagency/25210
Translate this page
Sep 3, 2011 - بیش از هفت هزار و 500 نوع گیاه دارویی در ایران شناسایی شده است و از این حیث کشور ما یکی از متنوع ترین کشورها و قطب های تولید گیاهان دارویی در ...

اشتغال زایی بدون سرمایه!/ درآمد 30 میلیونی جوان خاشی از گیاهان دارویی ...

tarood.ir/?p=132724
Translate this page
Jan 8, 2017 - یک کار آفرین خاشی گفت: در حال حاضر ۳۰نفر خانم و آقا در زمان فصل برداشت گیاهان دارویی در خاش مشارکت دارند و هر کدام به طور میانگین سالانه بیش ...

توسعه گیاهان دارویی برای مردم درآمد پایدار ایجاد می کند - قطره

www.ghatreh.com/.../توسعه-گیاهان-دارویی-برای-مردم-درآمد-پایدار-ا...
Translate this page
22 hours ago - به گزارش ایرنا، مرتضی صفاری نطنزی روز شنبه، در نشست خبری دومین جشنواره ملی طبیعت گردی، گیاهان دارویی و طب سنت.

پرورش گیاه دارویی پر درآمد

yoemrq.hapin.ir/
Translate this page
مجموعه چهارم کتاب‌های باغبانی و کشاورزی؛ گیاهان داروییگیاهان دارویی گیاهانی هستند که دارای خواص دارویی موثر بر بدن موجودات زنده می‌باشند. این گیاهان همواره در طول ...

توسعه گیاهان دارویی برای مردم درآمد پایدار ایجاد می کند - بولتن

boultan.ir/.../توسعه-گیاهان-دارویی-برای-مردم-درآمد-پایدار-ایجاد-می-...
Translate this page
22 hours ago - به گزارش ایرنا، مرتضی صفاری نطنزی روز شنبه، در نشست خبری دومین جشنواره ملی طبیعت گردی، گیاهان دارویی و طب سنتی شهرستان نطنز که در ...

لزوم توجه به درآمد صادراتی گیاهان دارویی/ارتقای درآمد به ۵ میلیارد دلار ...

shabestan.ir/detail/News/575688 - Translate this page
Sep 25, 2016 - لزوم توجه به درآمد صادراتی گیاهان دارویی/ارتقای درآمد به ۵ میلیارد دلار خبرگزاری شبستان:در ایران حدود ۸ هزار گونه گیاهی دارد و با توجه به قابلیت ...

۹ سال فرصت تا درآمد پنج میلیارد دلاری صادرات گیاهان دارویی - دیده بان ...

tnews.ir/news/f63369944856.html
Translate this page
دبیر ستاد توسعه فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی گفت: درآمد صادرات گیاهان دارویی تا سال ۱۴۰۴ باید به پنج میلیارد دلار برسد. به گزارش دیده بان علم ایران دکتر ...

۹ سال فرصت تا درآمد پنج میلیارد دلاری صادرات گیاهان دارویی

www.isw.ir/7073/۹-سال-فرصت-تا-درآمد-پنج-میلیارد-دلاری-گی/
Translate this page
Sep 5, 2016 - دبیر ستاد توسعه فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی گفت: درآمد صادرات گیاهان دارویی تا سال ۱۴۰۴ باید به پنج میلیارد دلار برسد. به گزارش ...

عصر هامون - در آمد 12 میلیونی کار آفرین 50 ساله از برداشت گیاهان دارویی ...

www.asrehamoon.ir/.../آمد-12-میلیونی-کار-آفرین-50-ساله-برداش...
Translate this page
6 days ago - یک کارآفرین خاشی گفت: از جمع آوری گیاهان دارویی و فروش آنها، سالانه بیش از 12میلیون تومان درآمد دارم.

گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را ۱۰ برابر افزایش می‌دهد - اقتصاد کشاورزی

agrieco.ir/newsDetails.php?newsId=2748
Translate this page
وزیر جهاد کشاورزی گفت: بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر در آمد کشاورزان را افزایش و مصرف آب را در مقایسه با محصولات زراعی تا یک سوم کاهش دهند.

همشهری محله | كسب درآمد با سرمایه اندك

mahaleh.hamshahrilinks.org/Mahaleh/.../كسب-درامد-با-سرمایه-اندك
Translate this page
Sep 20, 2015 - البته علاوه بر نگهداری از گیاهان، دوره‌ها‌ی عملیات هرس، پرورش ماسك‌های گیاهی، آشنایی با گیاهان دارویی، پرورش توت‌فرنگی، كاكتوس و سبزیكاری هم جزو ...

درآمد زایی میلیونی از جنگل های بویراحمد (+تصاویر) | بویر نیوز

boyernews.com/126372/درآمد-زایی-میلیونی-از-جنگل-های-بویراحم/
Translate this page
Oct 30, 2014 - کهگیلویه و بویراحمد به لطف استعدادهای کم‌نظیرش در کاشت گیاهان دارویی، همزمان با تغییرات مدیریتی در حوزه کشاورزی و منابع‌طبیعی گام‌های موثری ...

کاشت به لیمو و درآمد ۴۵میلیونی - سایت خبری تحلیلی تابناك|اخبار ...

www.tabnak.ir › اقتصادی › داخلی
Translate this page
Oct 16, 2016 - در این روستا محمد کریم پور با کشت گیاه دارویی "به لیمو" به اشتغال مشغول شده تا از صف بیکاران خارج شود.جوان به لیموکار روستای ایدنک در ...

مطالعات گیاهان دارویی نباید منحصر به کتاب شود/ درآمد ۴۰۰ میلیون دلاری ...

www.salamaneh.com › سرویس داروهای گیاهی
Translate this page
Jan 30, 2016 - سلامانه : طبق گزارش بانک جهانی، بازار تولید و مصرف گیاهان دارویی جهان در 3 دهه اخیر از کمتر از 5 میلیارد دلار به بیش از 100 میلیارد دلار رسیده است.

مزرعه زرگیاه

lipia.blogfa.com/
Translate this page
پیش بینی بهترین کشت گیاهان دارویی برای سال 1396 به تر تیب اولویت. فیسالیس / نعنا فلفلی/ استویا / بادرنجبویه / بهلیمو / آویشن باغی. قیمت نشاء درجه یک ...

مقاله معرفی مهمترین گیاهان دارویی قابل کشت در شرایط دیم و خشکی

www.civilica.com/Paper-HBHEAITH01-HBHEAITH01_240=معرف...
Translate this page
در مقایسه با گیاهان دیم دیگر مثل گندم، جو و حبوبات، یاهان دارویی مقاوم به خشکی، می تواند عملکرد قابل ملاحظه ای تولید نماید که از نظردرآمد و اشتغال مقرون به صرفه ...

کسب درآمد تا 10 میلیون تومان - فروشگاه عرقیات قوام | فروش عرقیات عمده ...

www.araghiat.com/pages.php?id=1
Translate this page
کسب درآمد 1 تا 10 میلیون تومانی از فروش محصولات عرقیات. مطلب را حتما تا انتها بخوانید : شما می توانید ماهانه حداقل 600 هزار توماندرآمد کسب کنید . این کمترین حالت ...

کشت گیاهان دارویی ظرفیت بالایی برای درآمد زایی دارد

www.espeli.ir/.../کشت+گیاهان+دارویی+ظرفیت+بالایی+برای+درآمد...
Translate this page
Jan 19, 2017 - نطنز، کاشان - ایرنا - رئیس انجمن گیاهان دارویی استان اصفهان گفت: کشت گیاهان دارویی ظرفیت بالایی برای درآمد زایی در کشور دارد و باید به این ...

توسعه گیاهان دارویی برای مردم درآمد پایدار ایجاد می کند - کشاورزنیوز

keshavarznews.ir/1395/12/.../توسعه-گیاهان-دارویی-برای-مردم-درآمد-...
Translate this page
19 hours ago - توسعه گیاهان دارویی برای مردم درآمد پایدار ایجاد می کند. به گزارش کشاورزنیوز؛ به گزارش کشاورزنیوز، مرتضی صفاری نطنزی روز شنبه، در نشست ...

درآمد 5 میلیارد دلاری صادرات گیاهان دارویی به تا افق ... - وزارت جهاد کشاورزی

www.maj.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?...ID...
Translate this page
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی با تاکید بر اینکه تا افق 1404 باید درآمد حاصل از صادرات گیاهان دارویی به 5 میلیارد دلار برسد، گفت: برای ...

جهش بزرگ گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی - اخبار رسمی

https://news.akhbarrasmi.com/.../جهش-بزرگ-گیاهان-دارویی-و-فرآو...
Translate this page
Sep 9, 2016 - دبیر علمی سومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های ... کشت از گیاهان با مصرف آب بالا و کم درآمد به گیاهان کم توقع و پر درآمد نیز از ...

طرح غنی سازی کلکسیون گیاهان دارویی استان زنجان به اجرا درآمد | مرکز ...

zanrrc.ir/archives/1959
Translate this page
طرح غنی سازی کلکسیون مختلف گیاهان دارویی استان زنجان با حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ایستگاه تحقیقات خیرآباد آغاز گردید. این طرح با ...

درآمد کشاورزان از گیاهان دارویی | سایت رسمی گروه نشریات خوشه

beta.khooshegroup.ir/3099
Translate this page
افزایش ۱۰ برابری درآمد کشاورزان از گیاهان دارویی وزیر جهاد کشاورزی گفت: بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر در آمدکشاورزان را افزایش و مصرف آب را در ...

درآمد ۵ هزار میلیارد دلاری در انتظار تولیدکنندگان گیاهان دارویی - kodoom ...

news.kodoom.com/iran-economy/درآمد-۵-هزار...در.../6176082/
Translate this page
وزیر جهادکشاورزی گفت:دولت لایحه ای به مجلس ارائه کرده که درصورت تصویب، یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تسهیلات با نرخ سود ۴ درصد برای اجرای برنامه های خرد ...

زعفران تنها محل درآمد ایران از صادرات گیاهان دارویی - روزنامه فرصت امروز

forsatnet.ir › اخبار امروز
Translate this page
Sep 30, 2014 - معاون علمی فناوری رییس‌جمهوری گفت: گیاهان دارویی بازار 100 میلیارد دلاری در جهان در اختیار دارد اما کشور ما تنها بخشی از بازار زعفران را در دست دارد ...

سود گیاهان دارویی می‌تواند معادل درآمد نفت شود - شهر فردا

shahrefarda.ir/fa/.../سود-گیاهان-دارویی-می‌تواند-معادل-درآمد-نفت-شو...
Translate this page
Oct 17, 2016 - استاد دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی گرگان گفت: گیاهان دارویی در گلستان معادل درآمد نفت ایران سود خواهد داشت.

گیاهان دارویی منبع درآمد مطمئن کشاورزان یزدی

www.tabnakyazd.ir/.../گیاهان-دارویی-منبع-درآمد-مطمئن-کشاورزان-ی...
Translate this page
Aug 1, 2015 - به گزارش تابناک یزد، مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان یزد از کشت ۱۲ گونه گیاه دارویی در اراضی استان یزد خبر داد و گفت: گیاهان دارویی ...

کشت گیاهان دارویی برای استان درآمد اقتصادی به دنبال دارد

www.tabnakkermanshah.ir/.../کشت-گیاهان-دارویی-برای-استان-درآم...
Translate this page
Jan 13, 2017 - وزیر جهاد کشاورزی گفت:استان کرمانشاه دارای ظرفیت بالای در کشت گیاهان دارویی است که می توان با اختصاص عرصه ها به کشت این محصولات باعث ...

ضرورت افزایش درآمد روستائیان/ کشت گیاهان دارویی توسعه می‌یابد ...

khst.ir/2016/10/22/ضرورت-افزایش-درآمد-روستائیان-کشت-گیاه/ - Translate this page
Oct 22, 2016 - وزیر جهاد کشاورزی گفت:برای توسعه روستاها باید تولید ثروت در خود روستاها انجام شود و درآمد روستائیان افزایش یابد. سفر محمود حجتی وزیر جهاد ...

درآمد ۵ هزار میلیارد دلاری در انتظار تولیدکنندگان گیاهان دارویی - پارسینه

www.parsine.com/.../درآمد-۵-هزار-میلیارد-دلاری-در-انتظار-تولیدک...
Translate this page
Jan 12, 2017 - درآمد ۵ هزار میلیارد دلاری در انتظار تولیدکنندگان گیاهان دارویی. وزیر جهادکشاورزی گفت:دولت لایحه ای به مجلس ارائه کرده که درصورت تصویب، یک ...

صدای صنعت | گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را ۱۰ برابر افزایش می‌دهد

sedayesanaat.ir/.../گیاهان-دارویی-درامد-کشاورزان-را-۱۰-برابر-افزای...
Translate this page
Dec 28, 2016 - وزیر جهاد کشاورزی گفت: بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر در آمد کشاورزان را افزایش و مصرف آب را در مقایسه با محصولات زراعی تا یک ...

صحبت نو - فرآوری گیاهان دارویی بالاترین درآمد را فراهم می کند

www.sohbateno.ir/.../فرآوری-گیاهان-دارویی-بالاترین-درآمد-فراهم-م...
Translate this page
شیراز- مدیرکل جهادکشاورزی فارس گفت: فرآوری و تولید گیاهان دارویی در فارس بالاترین درآمد و ارزآوری را فراهم می کند.

راشد نیوز - گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را ۱۰ برابر افزایش می‌دهد

www.rashednews.com/.../گیاهان-دارویی-درآمد-کشاورزان-را-۱۰-برا
Translate this page
Dec 28, 2016 - وزیر جهاد کشاورزی گفت: بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر در آمد کشاورزان را افزایش و مصرف آب را در مقایسه با محصولات زراعی تا یک ...

گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را ۱۰ برابر افزایش می‌دهد - بازار خبر

www.news-bazar.com/.../گیاهان-دارویی-درآمد-کشاورزان-را-۱۰-براب...
Translate this page
Dec 28, 2016 - وزیر جهاد کشاورزی گفت: بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر در آمد کشاورزان را افزایش و مصرف آب را در مقایسه با محصولات زراعی تا یک ...

گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را ۱۰ برابر افزایش می‌دهد | بازار بزرگ ...

www.bbk-iran.com/.../گیاهان-دارویی-درآمد-کشاورزان-را-۱۰-برابر-ا...
Translate this page
Dec 28, 2016 - آخرین اخبار کشاورزی و جامع ترین بانک مقالات, بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر در آمد کشاورزان را افزایش و مصرف آب را در مقایسه با ...

گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را ۱۰ برابر افزایش می‌دهد - گزارش اقتصادی

www.gozaresheghtesadi.ir/.../3805-گیاهان-دارویی-درآمد-کشاورزان-را...
Translate this page
Dec 28, 2016 - گزارش اقتصادی: وزیر جهاد کشاورزی گفت: بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر در آمد کشاورزان را افزایش و مصرف آب را در مقایسه با ...

کشت گیاهان دارویی ظرفیت بالایی برای درآمد زایی دارد - بتانیوز

betanews.ir › ایمنا › اقتصادی
Translate this page
Jan 20, 2017 - نطنز رئیس انجمن گیاهان دارویی استان اصفهان گفت کشت گیاهان دارویی ظرفیت بالایی برای درآمد زایی در کشور دارد و باید به این ظرفیت توجه لازم...

گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را ۱۰ برابر افزایش می‌دهد

tejaratonline.ir/.../گیاهان-دارویی-درآمد-کشاورزان-را-۱۰-برابر-افزای...
Translate this page
Dec 28, 2016 - وزیر جهاد کشاورزی گفت: بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر در آمد کشاورزان را افزایش و مصرف آب را در مقایسه با محصولات زراعی تا یک ...

روش کاشت گیاهان دارویی پر درامد

ortprm.fapin.ir/ - Translate this page
آرشیوی بی‌نظیر شامل بیش از 230 کتاب در زمینه گیاهان دارویی گیاهان دارویی گیاهانی هستند که دارای خواص دارویی موثر بر بدن موجودات زنده ... ادامه مطلب ...

کشت گیاهان دارویی ظرفیت بالایی برای درآمد زایی دارد - صفحه اصلی

basiratbad.rzb.shahreweblog.ir/post540847.html
Translate this page
نطنز، کاشان - ایرنا - رئیس انجمن گیاهان دارویی استان اصفهان گفت: کشت گیاهان دارویی ظرفیت بالایی برای درآمد زایی در کشور دارد و باید به این ظرفیت توجه لازم ...

صادرات داروهای گیاهی - پارسی طب

fa.parsiteb.com › دانستنیها
Translate this page
تولید گیاهان دارویی در سه زمینه، کشت، عصاره گیری و اسانس گیری اشتغالزا بوده، ... از صادرات غیرنفتی را تشکیل دهد و منبع بزرگی برایدرآمد ارزی کشور باشد و با ...

درآمد 5 هزار میلیارد دلاری در انتظار تولیدکنندگان گیاهان دارویی

iruniha.xyz/search/?q=درآمد+5+هزار+میلیارد...گیاهان+دارویی
Translate this page
در 9 ماهه امسال 65 هزار و 500 ميليارد تومان درآمد مالیات وصول شده که نسبت به رقم مصوب بودجه تا این زمان 8 هزار ميليارد تومان عدم تحقق دارد. به گزارش مشرق ، جزئیات ...

درآمد 5 هزار میلیارد دلاری در انتظار تولیدکنندگان گیاهان دارویی

eghtesadfoori.rzb.bloges.ir/post489897.html
Translate this page
درآمد 5 هزار میلیارد دلاری در انتظار تولیدکنندگان گیاهان دارویی. ایسنا / وزیر کشاورزی گفت:دولت لایحه ای به مجلس ارائه کرده که درصورت تصویب، یک میلیارد و 500 ...

درآمد صادراتی گیاهان دارویی باید تا 1404 به 5 میلیارد دلار برسد | جهان ...

www.dwt-co.com/.../درآمد-صادراتی-گیاهان-دارویی-باید-تا-1404-ب/
Translate this page
Sep 6, 2016 - دبیر ستاد توسعه فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: درآمد صادراتی حوزه گیاهان دارویی و فرآورده های ...

گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را ۱۰ برابر افزایش می‌دهد - مرور نیوز

www.moroornews.com/.../14960-گیاهان-دارویی-درآمد-کشاورزان-را-...
Translate this page
Dec 28, 2016 - وزیر جهاد کشاورزی گفت: بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر در آمد کشاورزان را افزایش و مصرف آب را در مقایسه با محصولات زراعی تا یک ...

گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را ۱۰ برابر افزایش می‌دهد - ایسکانیوز

www.iscanews.ir › اقتصادی › اقتصاد کلان
Translate this page
Dec 28, 2016 - وزیر جهاد کشاورزی گفت: بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر در آمد کشاورزان را افزایش و مصرف آب را در مقایسه با محصولات زراعی تا یک ...

گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را ۱۰ برابر افزایش می‌دهد :: گیاهان داروئی ...

drnic.ir/post/59
Translate this page
Jan 13, 2017 - زیر جهاد کشاورزی: ;کاشت بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر در آمد کشاورزان را افزایش و مصرف آب را در مقایسه با محصولات زراعی تا یک ...

آوا - گیاهان دارویی؛ فرصتی تازه برای اقتصاد افغانستان

www.avapress.com/vdciqzazrt1ar32.cbct.html
Translate this page
وزارت زراعت اعلام کرده که در سال جاری میزان صادرات گیاهان دارویی از افغانستان به خارج، ... می‌شوند و منبع اصلی درآمد خانواده‌های روستایی در این مناطق از افغانستان است.

تولید برخی گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را تا - osmano man - efeel.ir

osmano98.efeel.ir/تولید-برخی-گیاهان-دارویی-درآمد-کشاورزان-را-ت...
Translate this page
Feb 13, 2017 - وزیر جهاد کشاورزی گفت که تولید برخی گیاهان دارویی می تواند درآمد کشاورزان را تا 10 ...

عدم اطمینان به برخی اشخاص و اماکن فروش گیاهان دارویی - تبیان

article.tebyan.net › ... › خواص خوراكي ها › گياهان دارويي
Translate this page
Feb 7, 2011 - البته فقط ایرانیان از گیاهان به ‌عنوان دارو استفاده نمی ‌کرده ‌اند. ... گیاهی هم بخشی از بدنه ی این حوزه هستند که به کسبدرآمد از این کار می ‌پردازند.

تبریز سر ایران است. - مدیریت تحقیق و توسعه سازمان منطقه آزاد ارس ...

boustan.blogfa.com/post-1655.aspx
Translate this page
کدام گياه يا گياهان دارويي با توجه به قابليت کشت در منطقه و ارزش اقتصادی خود ... گياه زراعی غالب منطقه، گياه يونجه شناخته شده و کليه هزينه ها و در آمد زراعت يونجه در ...

گیاهان دارویی درآمد کشاورزان را ۱۰ برابر افزایش می‌دهد - اکو آنلاین

ecoonline.ir/.../گیاهان-دارویی-درآمد-کشاورزان-را-۱۰-برابر-افزایش-...
Translate this page
Dec 28, 2016 - وزیر جهاد کشاورزی گفت: بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر در آمد کشاورزان را افزایش و مصرف آب را در مقایسه با محصولات زراعی تا یک ...

نخستین جشنواره گیاهان دارویی استان گلستان در شهرستان گالیكش ...

jago.ir/DesktopModules/News/NewsView.aspx?...
Translate this page
Jun 6, 2016 - نخستین جشنواره گیاهان دارویی استان گلستان در شهرستان گالیکش ... کشت‌های جایگزین به کشاورزان برای افزایش سطحدرآمد خانوارها است به ویژه در ...

طرح توجیهی گیاهان دارویی | کارشید

www.karshid.ir/طرح-توجیهی-گیاهان-داروییmedicinal-plants-justific...
Translate this page
Aug 22, 2016 - برآورد درآمد حاصل از فروش گیاهان دارویی. محاسبه ی نقطه ی سر به سر , دوره ی بازگشت سرمایه و … Medicinal plants justification طرح توجیهی گیاهان ...

گیاهان دارویی پر درآمد - اشتغال

shoghl.arisfa.com/+++++گیاهان+دارویی+پر+درآمد/
Translate this page
درآمد شغل عکاسی, پر درآمد ترین شغلها, گیاهان دارویی پر درآمد, انواع مشاغل پر درآمد, یک کار پر درآمد, حرفه كاربردي و پر درآمد, کسب و کار پر درآمد,. رنامه نویس ها، به طور ...

افزایش ۱۰ برابری درآمد کشاورزان از گیاهان دارویی

bankdariirani.ir/.../افزایش-۱۰-برابری-درآمد-کشاورزان-از-گیاهان-دار...
Translate this page
Dec 29, 2016 - بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر در آمد کشاورزان را افزایش و مصرف آب را در مقایسه با محصولات زراعی تا یک سوم کاهش دهند. باید تقاضای ...

درآمد ۳۰ میلیون دلاری استان فارس از صادرات گیاهان دارویی‌

noorabad.com/.../درآمد-۳۰-میلیون-دلاری-استان-فارس-از-صادرات-گ... - Translate this page
Jul 15, 2015 - شهرستان‌های لار، لامرد، خنج، جهرم، ممسنی، رستم، مرودشت، بوانات، پاسارگاد و سپیدان بیشترین میزان تولید گیاهان دارویی در استان فارس را دارند.

دزنیوز | پیش‌بینی درآمد ۲۰۰ میلیون تومانی کشت گیاهان دارویی مازندران

deznews.net/1395/02/.../پیش‌بینی-درآمد-۲۰۰-میلیون-تومانی-کش... - Translate this page
Apr 26, 2016 - پیش‌بینی درآمد ۲۰۰ میلیون تومانی کشت گیاهان دارویی مازندران. به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، محمد اکبرزاده بعد از ظهر

موضوع: تحقیق,

نویسنده:

تاریخ: یکشنبه 22 اسفند 1395 ساعت: 15:57

نظرات()

تعداد بازديد : 141

به این پست رای دهید:

بخش نظرات این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

آمار

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب : 503
کل نظرات : 6
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین : 2
تعداد اعضا : 3
آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید امروز : 186
بازدید دیروز : 402
ورودی امروز گوگل : 47
ورودی گوگل دیروز : 105
آي پي امروز : 64
آي پي ديروز : 193
بازدید هفته : 2,687
بازدید ماه : 14,398
بازدید سال : 61,594
بازدید کلی : 270,319
اطلاعات شما اطلاعات شما
آی پی : 54.224.28.203
مرورگر :
سیستم عامل :
امروز : یکشنبه 05 فروردین 1397

ورود کاربران

نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟

عضويت سريع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد